Ministerstwo Finansów pracuje nad nowym sposobem poboru opłat za przejazdy autostradami. Przejazd odcinkami Konik-Stryków (autostrada A2) i Bielany Worcławskie – Sośnica (autostrada A4) bez zatrzymywania się przed szlabanem będzie możliwy już od IV kw. 2021 roku.

– Obecnie opłata za przejazd na tych odcinkach jest pobierana w sposób manualny, z wykorzystaniem tzw. „bramek” lub elektronicznie, przy użyciu dedykowanych urządzeń OBU (viaBOX lub viaAUTO) w technologii radiowej (DSRC) – czytamy na stronie gov.pl.

Ministerstwo Finansów unieważniło też przetarg na videotolling, czyli system odczytu tablic rejestracyjnych pojazdów. System miał składać się z kamer skanujących tablice rejestracyjne pojazdów i na podstawie odczytu dokonywać obciążenia rachunku kierowców.

Bilet w kiosku i w aplikacji mobilnej

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić dwie możliwości opłacania przejazdu autostradą:

  1. Zakup biletu autostradowego, np. za pośrednictwem internetu, aplikacji mobilnej lub terminali samoobsługowych. Możliwy też będzie zakup np. na stacji paliw lub w kiosku. W informacji Ministerstwa Finansów czytamy, że system w ramach aplikacji mobilnych będzie mógł być obsługiwany nie tylko przez resort finansów, ale też przez partnerów zewnętrznych. To ważna informacja, zważywszy na osiągnięcia komercyjne np. aplikacji Autopay, która cieszy się wielką popularnością, a jako dodatkowy ficzer jest coraz powszechniejsza w aplikacjach bankowych.
  2. Drugi model sprzedaży opierać się ma na danych geolokalizacyjnych przekazywanych do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS, analogicznie jak to ma miejsce dla pojazdów ciężkich np. z wykorzystaniem bezpłatnej aplikacji mobilnej.

Zmiany dopiero po wakacjach w przyszłym roku

– Ze względu na wiążące Ministerstwo Finansów umowy z podwykonawcami na obsługę bramek, najwcześniejszy możliwy termin zaprzestania poboru opłaty za przejazd autostradą w sposób manualny to 4 kwartał 2021 r. Możliwość rozliczania opłaty za przejazd autostradą dla pojazdów lekkich w Systemie Poboru Opłaty Elektronicznej może zostać uruchomiona wcześniej. Obecnie trwają pracę nad szczegółami koncepcji – czytamy w informacji Ministerstwa Finansów.

/LP