Partner serwisu Visa dla biznesu

Rusza nowy portal. Wszystkie sprawy urzędowe załatwisz w jednym miejscu

Fintek
Fintek
#govtech
Opublikowano: 24 września 2019, 10:15 Aktualizacja: 24 września 2019, 11:56

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o starcie panelu Mój GOV, który pozwoli na błyskawiczny dostęp do wszystkich e-usług i informacji gromadzonych w rejestrach państwowych. Nowy panel to część serwisu GOV.PL.

Rusza nowy portal. Wszystkie sprawy urzędowe załatwisz w jednym miejscu

Minister Marek Zagórski przypomina, że w momencie gdy resort cyfryzacji zaczynał pracę nad domeną GOV.PL, wszystkie ministerstwa prowadziły własne strony internetowe, które działały niezależnie od siebie, bez żadnej koordynacji. W związku z tym odnalezienie szukanej usługi nie było proste. Dziś wygląda to zupełnie inaczej – GOV.PL powstał po to, by obywatele mieli łatwiejszy dostęp do informacji o tym, co dzieje się w poszczególnych instytucjach. Wystarczy znać jeden adres.

Rusza nowy panel – Mój GOV

Gov pl

Obecnie w ramach portalu działają między innymi strony internetowe 19 ministerstw, pięciu urzędów (w tym czterech urzędów wojewódzkich). Użytkownicy znajdą tam także 141 ze 195 kart usług i sześć serwisów tematycznych. Wszystkie działające w ramach GOV.PL serwisy mają spójną szatę graficzną, tak aby odbiorca od razu zorientował się, że korzysta ze stron administracji publicznej.

Mój gov pl

Lista usług dostępnych z poziomu GOV.PL.

Jedną z nowości na portalu GOV.PL jest wspomniany panel Mój GOV. To wszystkie dane i usługi w jednym miejscu. Wystarczy zalogować się Profilem Zaufanym lub e-dowodem. Jedno logowanie daje dostęp do naszych osobistych danych zgromadzonych między innymi w rejestrze PESEL, Rejestrze Dowodów Osobistych oraz danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Po zalogowaniu do panelu Mój GOV, bez konieczności dodatkowego uwierzytelniania, użytkownik dostaje też dostęp do systemów PUE ZUS oraz Indywidualnego Konta Pacjenta.

W ramach panelu dostępna jest także nowa skrzynka służąca do wymiany korespondencji z urzędami (na razie w wersji beta). Od teraz, aby wysłać pismo do urzędu nie musimy wchodzić na platformę ePUAP. Nowa skrzynka ma możliwość konfiguracji i prowadzi użytkownika krok po kroku. Została także zaprogramowana z uwzględnieniem potrzeb mobilnych użytkowników – wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji.

Nowy portal GOV.PL to kolejne udogodnienie przygotowane przez resort Marka Zagórskiego. W ostatnim czasie ministerstwo skupiło się także na rozwijaniu aplikacji mObywatel (niestety tylko na Androida), dodając nowe funkcje – takie jak mLegitymacja studencka, mPojazd, czy eRecepty (recepty w smartfonie).


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

moj-gov-gov-pl-ministerstwo-cyfryzacji-administracja