Partner serwisu Visa dla biznesu

Monzo będzie warty 1,5 mld dolarów

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
Opublikowano: 17 sierpnia 2018, 13:57 Aktualizacja: 20 sierpnia 2018, 13:40

Brytyjski challenger bank Monzo przymierza się do kolejnej rundy finansowania, która podniesie jego wycenę do rekordowego poziomu 1,5 miliarda dolarów.

Monzo będzie warte 1,5 mld dolarów

Wartość Monzo ma wzrosnąć czterokrotnie w porównaniu z wyceną podczas poprzedniego dofinansowania z listopada 2017 roku. Wtedy brytyjski challenger bank został wyceniony na 365 mln USD. O sprawie pisze serwis BankingTech.

Na marginesie warto dodać, że kilka tygodni temu Monzo nawiązał współpracę z TransferWise, a w jej ramach zaoferuje przelewy w 16 nowych walutach – w tym także w polskich złotych. To dobra wiadomość dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Rekordowe inwestycje w Monzo, ale firma wciąż przynosi straty

Nowa runda finansowania ma zostać ogłoszona przed końcem roku, a wśród inwestorów znajdzie się fundusz venture capital z Doliny Krzemowej Accel Partners. CEO Monzo Tom Blomfield nie skomentował sprawy, ale odniósł się do strat notowanych przez firmę. Zdaniem Blomfielda inwestorzy są świadomi, że w tym i w kolejnym roku firma nie wyjdzie na prostą i nie zacznie przynosić zysków. W 2017 roku straty Monzo zwiększyły się czterokrotnie do poziomu 33,1 mln funtów (przed opodatkowaniem).

W zeszłym roku klienci zdeponowali na kontach Monzo ponad 70 mln funtów, a jeden użytkownik na koncie posiadał średnio około 150 GBP. Pozytywnie może nastrajać zwiększenie liczby klientów do poziomu 750 tysięcy (to trzykrotny wzrost w porównaniu z rokiem 2016). W sumie w całym 2017 roku klienci Monzo wydali ponad 2 mld funtów.

Zgodnie z najświeższymi danymi, które Tom Blomfield przekazał Financial Times, Monzo ma obecnie 870 tysięcy klientów, a 20% z nich wskazuje konto Monzo jako to, na które chce otrzymywać pensje. Natomiast ponad 45% użytkowników każdego miesiąca wpłaca na swoje konto minimum 500 funtów. No dobrze, ale co z zyskami? Czy Monzo pójdzie drogą Ubera, który wciąż notuje pokaźne straty?

Głównym źródłem dochodów Monzo mają stać się prowizje od usług pomocy w zarządzaniu pieniędzmi – na przykład poprzez zmianę rachunku na taki z wyższym oprocentowaniem lub sugerowanie tańszego dostawcy gazu, energii elektrycznej lub Internetu. Wygląda na to, że deklaracje Blomfielda są wystarczające dla inwestorów, którzy wierzą, że Monzo w końcu zacznie przynosić zyski. Więcej o modelu biznesowym firmy można przeczytać tutaj – Challenger banki zdobywają rynek. Jak robi to Monzo?


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

monzo-bedzie-warte-15-mld-dolarow