Szczegóły projektu zdradził na dzisiejszej konferencji Krzysztof Urban, dyrektor zarządzający mytaxi w Polsce. Warszawa została wybrana jako miasto pilotażowe dla usługi mytaxi match, spośród 70-ciu miast w Europie, w których działa mytaxi. Według najnowszego raportu mytaxi i GfK, przeprowadzonego wśród mieszkańców stolicy, co drugi warszawiak chętnie skorzystałby z usługi ride-sharingowej z wykorzystaniem licencjonowanej taksówki.

Na zainteresowanie taką usługą wpływa m.in. fakt, że umożliwia oszczędność kosztów przejazdu, zwiększa szanse na zamówienie taksówki w godzinach szczytu i może przyczynić się do zmniejszenia korków w mieście. Jak działa mytaxi match i dlaczego mieszkańcy stolicy Polski jako pierwsi odkryją jej zalety?

Czytaj także: Oto jubileuszowy iPhone X

mytaxi match – w duecie taniej

System działania mytaxi match.

W ramach mytaxi match, koszt przejazdu taksówką, obejmujący opłatę startową oraz wspólnie przejechany odcinek, będzie dzielony proporcjonalnie do przejechanego dystansu między dwóch pasażerów zamawiających przejazd z różnych miejsc, wybierających miejsce docelowe na podobnej trasie. W wypadku, gdy aplikacja nie znajdzie pasażerowi partnera do przejazdu, pasażer odbędzie standardowy kurs, jednak z 25% zniżką. Dodatkowo, w ramach mytaxi match, dostępni będą kierowcy taksówek mytaxi ze stawką nie większą niż 2 zł/km.

– Wprowadzając usługę mytaxi match jesteśmy pewni, że przyniesie ona korzyści zarówno dla pasażerów, którzy będą mogli korzystać z najwyższej jakości usług licencjonowanych taksówek po niższej cenie, jak i kierowców, którzy zwłaszcza w godzinach natężonego ruchu będą mieli możliwość przewiezienia dwóch pasażerów jednocześnie – tłumaczy Andrew Pinnington, dyrektor generalny mytaxi

– Uruchomienie usługi w Warszawie jest dla nas dużym krokiem, który jest częścią naszej strategii rozwoju mytaxi match w Europie. – dodaje.

Czytaj także: Kolejny cios w ICO? Wielka Brytania ostrzega

Warszawa i mytaxi – perfect match!

Nowa usługa mytaxi przez ostatnie pół roku przeszła wiele testów w różnych europejskich miastach.

– Warszawa została wybrana przez nas jako miasto z potencjałem dla mytaxi match – mówi Krzysztof Urban, dyrektor zarządzający mytaxi w Polsce.

– Liczba taksówek w stolicy Polski wynosi 11.000 i jest zbliżona do liczby taksówek w Nowym Jorku. Jest to miasto, w którym mytaxi realizuje bardzo dużo kursów, a według naszych danych wiele z nich odbywa się w podobnych kierunkach, o tej samej porze. Dodatkowo, raport GfK wykazał, że samochód jest najczęściej wybieranym środkiem transportu przez prawie połowę warszawiaków. Powoduje to liczne utrudnienia w mieście, takie jak korki i zanieczyszczenie powietrza nadmierną emisją spalin. Rozwiązaniem tych problemów mogą być współdzielone przejazdy taksówkami.- dodaje.

Czytaj także: Zbliża się Fintech Brunch#2

Warszawiacy otwarci na nowe rozwiązania w mobilności

Badanie mytaxi i GfK wykazało również, że czynnikami decydującymi o zainteresowaniu warszawiaków taką usługą są:

  • niższa cena – 76%;
  • ograniczenie emisji spalin – 68%;
  • zmniejszenie korków – 67%.

Największe zainteresowanie usługą ride-sharingową, wykorzystującą licencjonowane taksówki, wykazują ludzie młodzi – ponad 72% warszawiaków w wieku 22-29 lat deklaruje, że chętnie by z niej skorzystało. Aż 93% z nich docenia możliwość oszczędności, 89% nowoczesność usługi, a 43% szansę na poznanie nowych ludzi.

– mytaxi match to nowy krok w ulepszaniu mobilności w Warszawie – mówi Krzysztof Urban.

– Jednym z powodów niekorzystania z taksówek, zwłaszcza wśród 25% młodych ludzi, jest wysoka cena. Dodatkowo, aż 2/3 użytkowników taksówek w wieku 22-29 lat zamawia taksówkę przez aplikację. Te dane pokazały nam jak duży potencjał drzemie w usłudze ride-sharingowej opartej o aplikację mobilną, wykorzystującej licencjonowane taksówki dodaje.

Czytaj także: Venmo udostępni kartę płatniczą

Jak skorzystać z mytaxi match?

Usługa mytaxi match została zintegrowana w ramach standardowej aplikacji mytaxi i ukaże się każdemu użytkownikowi mytaxi 13 września 2017 roku po aktualizacji. Aby zamówić przejazd z mytaxi match, należy:

  1. Pobrać mytaxi (dostępna w App Store, Google Play) i zarejestrować się.
  2. Dodać „Sposób Płatności” (PayPal, Visa, Mastercard, American Express).
  3. Wybrać suwakiem na głównym ekranie funkcję „match”.
  4. Wpisać adres docelowy i zamówić taksówkę. Po chwili aplikacja znajdzie kierowcę.

Mapa dostępności mytaxi match.

Przez pierwsze 4 tygodnie od startu nowej usługi, zamówienie współdzielonego przejazdu z mytaxi match będzie możliwe przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu, na terenie prawie całej Warszawy (z pominięciem kilku obrzeżnych dzielnic). Co ważne – zamówienie usługi match będzie możliwe tylko jeśli znajdziemy się w zaznaczonym obszarze, jednak cel naszej podróży może znajdować się poza wyznaczonymi granicami.

Jej dalszy rozwój jest uzależniony od zainteresowania i danych, które zostaną zebrane w pierwszych tygodniach pilotażu usługi.

W ramach korzystania z mytaxi match czas podróży może wydłużyć się maksymalnie o 5-7 minut. Na uwagę zasługuje działanie marketingowe mytaxi – czyli wspomniane 25% zniżki, nawet jeżeli podczas zamawiania przejazdu w aplikacji systemowi nie uda się nas skojarzyć z innym pasażerem (na przykład nikt nie jedzie w podobnym kierunku)- za samą chęć wypróbowania usługi match.

Krzysztof Urban przyznał, że warszawski oddział mytaxi zarabia na siebie, jeżeli wyłączymy z tego akcje marketingowe. Oznacza to, że do finansowania takich zniżek firma musi jeszcze na razie dokładać. W dłuższej perspektywie ma to przełożyć się na jeszcze większą popularność mytaxi.

Zasięg poszukiwań drugiego pasażera zależy od czasu przejazdu. Jeżeli nasza podróż ma trwać 10 minut, to raczej bez sensu byłoby stracenie 5 minut na zabranie i odwiezienie drugiego pasażera. Natomiast jeżeli nasz przejazd potrwa około 40 minut to wtedy zasięg poszukiwania „matcha” zwiększa się. Dodatkowy pasażer może do nas dołączyć nawet gdzieś na trasie.

Podczas korzystania z match możemy używać innych zniżek na przejazd, co oznacza, że promocja ta łączy się z innymi. mytaxi chce, aby mytaxi match stanowiło między 10-30% wszystkich przejazdów przy użyciu aplikacji. Kolejnym polskim miastem, w którym może pojawić się opcja współdzielenia przejazdów jest Trójmiasto.

Obecnie w Warszawie jeździ 1000 taksówek oklejonych logiem mytaxi. Dodatkowe 500 pojazdów współpracuje z firmą bez używania oklejonego pojazdu.

Jakie jest nasze zdanie o mytaxi match? Przypomina to trochę idee BlaBlaCara, tylko w ujęciu miejskim. Pomysł jest na pewno ciekawy, ale zapewne minie trochę czasu zanim klienci się do niego w pełni przekonają. Pomóc w tym mają wspomniane już zniżki na przejazd. Czy to wystarczy żeby zdetronizować Ubera w Warszawie? Czas pokaże, ale nam jako konsumentom wypada się cieszyć, że powstaje coraz więcej usług oferujących tanie i wygodne przejazdy.

Jak działa mytaxi match? Krok po kroku

Poniżej przedstawiamy screeny z aplikacji, pokazujące krok po kroku jak wygląda proces zamawiania usługi match:

1. Zamówienie mytaxi match

2. Przejazd mytaxi match

3. Informacja o współpasażerze mytaxi match

4. Płatność mytaxi match

5. Ocena kursu mytaxi match