N26 wycofuje się z Wielkiej Brytanii – wiele na to wskazuje. Niemiecki challenger bank podał na swojej stronie internetowej, że powodem niemożliwości operowania na ternie Zjednoczonego Królestwa jest Brexit, a konkretnie – fakt, że N26 posiada europejską licencję bankową, która okazała się niewystarczająca.

Oświadczenie N26

Przeczytaj oświadczenie N26 w związku z opuszczeniem Wielkiej Brytanii.

N26: „Szanujemy decyzję, ale musimy opuścić rynek”

Thomas Groose, Chief Banking Officer w N26 powiedział, że chociaż w pełni szanują decyzję dotyczącą Brexitu, to jednak N26 w określonym czasie musi opuścić Wielką Brytanię, ale pozostanie to bez wpływu na inne rynki, w którym fintech wciąż zamierza się rozwijać.

N26 to challenger bank z Niemiec, który w Wielkiej Brytanii obecny jest od 2018 roku. Serwis Finextra podaje, że N26 prawdopodobnie walczył o utrzymanie na brytyjskim rynku, ale ostatecznie nie otrzymał stosownej licencji. Bank nie podał szczegółów, ale należy liczyć się z tezami, że brak kontynuacji wynika z polityki protekcyjnej, w końcu Wielka Brytania ma swoje challenger banki, czyli Starling Bank i Monzo.

N26 zamknie rachunku w Wielkiej Brytanii do 15 kwietnia 2020 roku

N26 na stronie internetowej podał kluczowe informacje dla klientów, których rachunki będą zamknięte. Nie znamy liczy klientów N26 na Wyspach Brytyjskich, ale w styczniu fintech podał, że osiągnął liczbę 5 mln klientów globalnie, z czego wcześniej bank komunikował, że Wielka Brytania to dla nich jeden z ważniejszych rynków. Zapewne będzie to odczuwalna strata w bazie klientów. A co mają zrobić klienci? Jeśli posiadają środki na rachunku prowadzonym w N26 to muszą je przelać na inne konto do 15 kwietnia 2020 roku.

Wyjście N26 z Wielkiej Brytanii to ultra interesujacy kejs. Nie spodziewaliśmy się, że konsekwencje Brexitu będą tak szybkie – o ile podane przez bank powody są prawdziwe (a nie np. sprawa sprzed roku dotycząca „niedbałych” procedur weryfikacyjnych). Jeśli jednak jest to prawda, to zapewne trzeba będzie liczyć się z odwiecznym prawem wzajemności.