Partner serwisu Visa dla biznesu

Na świecie jest już 500 jednorożców

Fintek
Fintek
#Fintech
Opublikowano: 14 listopada 2019, 13:49 Aktualizacja: 14 listopada 2019, 13:50

Jednorożców (ang. unicorn), czyli startupów wartych ponad miliard dolarów, jest już na świecie 494, podaje Hurun Research Institute (HRI). Zdecydowana większość z nich nie stworzyła jednak technologii, która rozwiązywałaby globalne problemy – takie jak np. emisja CO2, niedożywienie czy marnotrawstwo żywności.

Europe

Przeciętny jednorożec ma siedem lat i jest wart 3,4 mld dolarów. Jak wynika z analizy Hurun Research Institute (HRI), na świecie jest już 494 startupów noszących to dumne miano. Jednorożec to młode przedsiębiorstwo, którego kapitalizacja przekracza 1 mld dolarów. Według analityków HRI wartość jednorożców wynosi w sumie aż 1,7 biliona dolarów. To więcej niż wynosi jedna trzecia budżetu federalnego Stanów Zjednoczonych na 2020 rok. — Od kiedy Aileen Lee po raz pierwszy w 2013 roku użyła terminu „unicorn” niemal każda młoda i innowacyjna firma chciała znaleźć się w klubie jednorożców. Co ciekawe, nie wszystkie jednorożce zarabiają pieniądze, duża część z nich – mówiąc kolokwialnie – przepala pieniądze, ślepo podążając za wzrostem wartości — komentuje Wojciech Stramski, CEO Deep Change Ventures.

Stramski dodaje, że jeśli dokładnie prześledzimy listę jednorożców, to okaże się, że wiele z nich nie rozwiązuje globalnych problemów takich jak choćby marnotrawstwo żywności, niedożywienie czy emisja CO2. A dziś coraz więcej funduszy chce wspierać właśnie takie projekty i ma na to duże środki.

Gdzie dorastają jednorożce?

Jeden jednorożecna cztery działa w handlu lub finansach. Łączna wartość e-commercowych i fintechowych unicornów wyceniana jest na ponad 523 mld dolarów. To prawie jedna trzecia wartości wszystkich 494 startupów z rankingu. Fintechy warte są więcej niż przedsiębiorstwa działające w handlu. W głównej mierze jest to zasługą czołowej trójki. Mowa tu o Ant Financial, Lufax i Stripe, ich skumulowana kapitalizacja wynosi ponad 210 mld dolarów, a to grubo ponad połowa (56%) wartości wszystkich fintechowych jednorożców.

Sporo unicornów wypłynęło też na rosnącej popularności chmury obliczeniowej, sztucznej inteligencji i nowych rozwiązań logistycznych. Firmy podobne do Samsara Networks, UiPath czy DoorDash odpowiadają za jedną piątą (21%) wartego 1,7 bln dolarów tortu. 14% łącznej wyceny wszystkich jednorożców z rankingu stanowią startupy oferujące nowe rozwiązania w zakresie ekonomii współdzielenia, zdrowia i nauk.

Azymut na jednorożce

Według Hurun Research Institute blisko pół tysiąca startupów wartych ponad 1 mld dolarów pochodzi z 24 krajów. Pierwsza piątka prezentuje się następująco: 1. Chiny (206), 2. USA (203), 3. Indie (21), 4. Wielka Brytania (13) oraz na 5. ex aequo Niemcy i Izrael (po 7).

HRI sprawdził również, które miasta są najbardziej unicornowe. Nietrudno zgadnąć, że będą to metropolie chińskie bądź amerykańskie. 82 jednorożcami może pochwalić się Pekin, w San Francisco jest ich 55, a w Szanghaju 47. Tylko w tych trzech ośrodkach swoje siedziby ma aż 37% wszystkich jednorożców z rankingu. Drugą dziesiątkę otwiera Londyn – to pierwsze miasto, które nie leży w Azji lub Ameryce Północnej.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

na-swiecie-jest-juz-500-jednorozcow