W tym roku założyciele startupów i inwestorzy zgłosili do konkursu ponad 200 kandydatów (aniołów biznesu i funduszy VC) – dwukrotnie więcej niż rok wcześniej. Kapituła konkursu składająca się z laureatów Business Angel of the Year z poprzednich lat, ekspertów i przedstawicieli partnerów wybrała zwycięzców w kategoriach Anioł Biznesu Roku (dla najwybitniejszego inwestora anielskiego), Debiutant Roku (dla najlepszego inwestora, który pierwszą inwestycję przeprowadził w 2021 r.).

Co więcej, Kapituła wskazała finalistów w kategoriach Nagroda Ekosystemu by OVHcloud (przyznawana przez społeczność startupową dla najbardziej zaangażowanych aniołów biznesu, którzy służą jako mentorzy i budują cały rynek,) i Venture Award by VCLeaders (wyróżniając fundusz VC za współinwestycje z aniołami biznesu i działania budujące ekosystem). Zwycięzcy dwóch ostatnich kategorii zostali wyłonieni w publicznym głosowaniu.

Laureaci konkursu Business Angel of the Year 2021

Aniołem Biznesu Roku 2021 został Piotr Romanowski – inwestor specjalizującym się w spółkach z obszaru biotechnologii i fintechu aktywny od 2009 roku. Jego pierwsze inwestycje, Selvita /Ryvu Therapeutics S.A., są już notowane na giełdzie. W jego portfolio są też startupy takie jak: AI Clearing, gesund.ai, Kevin, MNM Bioscience, Molecule.one, Titanbay.

Debiutantem Roku 2021 został Roman Pałac, prezes zarządu Gemini Polska, który wspomaga startupy w transformacji biznesowej, rozwoju sprzedaży i strategii. Olga Sobieraj otrzymała Nagrodę Ekosystemu by OVHcloud. Inwestorka została doceniona za dzielenie się swoją ekspercką wiedzą ze startupami oraz działalność w Sieci Przedsiębiorczych Kobiet i Fundacji Liderek Biznesu.

Po raz pierwszy podczas została też wręczona nagroda dla funduszu VC. Venture Award by VCLeaders otrzymali Inovo Venture Partners, którzy 70% swoich inwestycji zrealizowali z polskimi lub zagranicznymi aniołami biznesu. Wśród ich ponad 30 spółek portfelowych znajdują się startupy takie jak Booksy, Spacelift, Tidio, Zowie Inc., Infermedica, Jutro Medical czy Packhelp.

Redakcja Fintek.pl serdecznie gratuluje wszystkim zwycięzcom oraz finalistom. Fintek.pl jest patronem medialnym konkursu.

Prezentacja platformy Polish Angels

Podsumowaniem wydarzenia była prezentacja nowego projektu, platformy Polish Angels, która jest odpowiedzią Cobin Angels, na nieustanną potrzebę edukowania i budowania środowiska inwestorów w Polsce.

– Naszą misją jest koncentracja wiedzy i dzielenie się nią ze społecznością inwestorów. Polish Angels to nie tylko nauka, ale też społeczność aniołów biznesu, która stale się wspiera w celu podejmowania lepszych decyzji inwestycyjnych – w ten sposób do uczestnictwa w projekcie zapraszał Tomasz Laskowicz, Community Manager przy Polish Angels.

Gala Business Angel of the Year miała w tym roku wyjątkowy charakter, ze względu na trwającą wojnę w Ukrainie. Środowisko startupowo-inwestycjne bardzo szybko zaoferowało pomoc ukraińskim uchodźcom, firmom i organizacjom pozarządowym. Przykładem tej pomocy są zbiórka dla Polskiej Akcji Humanitarnej Startupy dla Ukrainy oraz inicjatywa #TechforUkraine. Uczestnicy gali mogli aktywnie włączyć się w zbiórkę na rzecz fundacji, prowadzoną na platformie donorbox.

Zapis transmisji z gali finałowej Business Angel of the Year 2021 dostępny jest pod adresem: https://www.cobinangels.com/bay