Partner serwisu Visa dla biznesu

Najważniejsze banki centralne będą wspólnie pracować nad technologią walut cyfrowych

Fintek
Fintek
#Blockchain
Opublikowano: 22 stycznia 2020, 13:58 Aktualizacja: 22 stycznia 2020, 13:59

Chociaż wydaje się, że Libra od Facebooka na razie spaliła na panewce, to mimo wszystko projekt cyfrowej waluty Marka Zuckerberga wywarł dużą presję na regulatorów. Reuters podał, że główne banki centralne rozważają emisję własnych wersji zdigitalizowanych walut i jednocześnie nawiążą współpracę w celu wymiany wiedzy o tej technologii.

Bank of England

Banki centralne rozważają emisje własnych walut cyfrowych (CBDC – Central Banks Digital Currency, cyfrowe waluty oparte o technologię blockchain) – donosi Reuters. W tym celu Bank Anglii nawiązał współpracę z bankiem centralnym w Kanadzie, Japonii, Szwecji, Szwajcarii, Europejskim Bankiem Centralnym i Bankiem Rozrachunków Międzynarodowych. Grupie współprzewodniczyć będzie Benoit Coeure z EBC oraz Jon Cunliffe z Banku Anglii. Grupa ma ocenić możliwości ekonomiczne, funkcjonalne i techniczne, w tym zastosowanie transgraniczne oraz dzielić się wiedzą na temat powstających technologii – podał Reuters.

Nie ma odwrotu od CBDC

Nacisk w kwestii opracowania i wdrożenia CBDC przez banki centralne, wywiera coraz więcej instytucji finansowych i firm technologicznych. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku grupa 200 niemieckich banków ogłosiła, że będzie wspierać opracowanie cyfrowej wersji Euro.

Podstawową zaletą CBDC byłoby zmniejszenie kosztów transakcyjnych dla rozrachunków międzynarodowych, ale też m.in. AML/KYC. Przeciwnicy są zdania, że CBDC w niedalekiej przyszłości doprowadzi do wyeliminowania gotówki. Nad wprowadzeniem cyfrowej wersji waluty pracuje już m.in. Ludowy Bank Chin. Również FED potwierdził, że przeanalizował zastosowanie „zdigitalizowanie dolara” i rozważa kilka opcji.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

najwazniejsze-banki-centralne-beda-wspolnie-pracowac-nad-technologia-walut-cyfrowych