Będzie to prawdopodobnie jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie procesów kredytowych w Polsce. W pierwszym etapie bank udostępnił wniosek, który umożliwia obecnym i nowym klientom uzyskanie ostatecznej decyzji kredytowej online – czytamy w komunikacie.

Nest Bank zaoferuje kredyty firmowe online

Pierwszym krokiem na drodze Nest Banku do digitalizacji kredytów dla firm jest dostępny już teraz wniosek online. Pozwala on na uzyskanie oferty i wstępnej decyzji kredytowej po wypełnieniu zaledwie 10 pól, które klient uzupełnia w 3 krokach. Na bazie deklarowanych przychodów klient otrzymuje indywidualną ofertą finansowania.

Otrzymaną ofertę może dopasować do swoich potrzeb za pomocą dostępnego we wniosku kalkulatora – rozwiązanie dostępne do tej pory jedynie dla klientów indywidualnych. Dopiero po akceptacji warunków kredytu klient potwierdza zadeklarowane przychody. Wtedy otrzymuje finalną decyzję kredytową.

W placówce banku klient tylko podpisuje umowę. Ponadto na prośbę klienta doradca Nest Banku może dojechać do niego i dostarczyć mu umowę do podpisania. Co ważne z wniosku może skorzystać zarówno obecny, jak i nowy klient firmowy. Firma może dzięki temu uzyskać ostateczną decyzję kredytową nawet w 10 minut całkowicie online – bez kontaktu telefonicznego czy mailowego z doradcą.

Pełna digitalizacja już na wiosnę

– Dzięki zastosowaniu big data odwróciliśmy filozofię wnioskowania o kredyt firmowy. Zdecydowaliśmy się pójść drogą zarezerwowaną do tej pory tylko dla fintechów. Stawiamy na zaufanie do klientów. Dopiero, gdy klient zaakceptuje ofertę prosimy o przedstawienie dokumentów potwierdzających przychody. Jeżeli deklaracja i rzeczywistość będą spójne, to utrzymujemy warunki kredytu – Karolina Mitraszewska, Członek Zarządu Nest Banku odpowiedzialna za Pion Operacji, Logistyki, Transformacji i IT.

Proces digitalizacji kredytów firmowych Nest Banku będzie sukcesywnie realizowany w 2021 roku. Już na wiosnę 2021 oferta produktów dostępnych na wniosku online rozszerzy się o BIZnest Limit w Koncie. Łatwiej będzie również przekazać do banku wyciąg z konta. Natomiast najpóźniej do końca czerwca pojawi się już możliwość podpisania umowy kredytowej przez internet

Proces został zaprojektowany w duchu otwartej bankowości i będzie umożliwiał w pełni automatyczne pobieranie danych historii rachunku i potwierdzenie tożsamości klienta. Nest Bank wykorzysta w tym celu usługę AIS. Dzięki temu, klient potwierdzi tożsamość, przekaże niezbędne informacje i podpisze umowę kredytową logując się na swoje konto – czytamy w komunikacie.