Takie informacje podaje Sky News. Z medialnych doniesień wynika, że 200 mln GBP ma pochodzić od nowych inwestorów, a 100 mln funtów od obecnych udziałowców. Planowane dofinansowanie zwiększyłoby wycenę Monzo niemal trzykrotnie – z 1,1 mld GBP do 3 mld GBP.

Fintech Monzo pozyska 300 mln GBP z wyceną 3 mld funtów

Ostatnie miesiące nie były łatwe dla Monzo. We wrześniu fintech porzucił plany na pozyskanie licencji bankowej w USA, a obecnie znajduje się pod lupą Financial Conduct Authority, w sprawie procedur związanych z AML. Dodatkowo fintech przedstawił wyniki finansowe, z których wynika, że w okresie 2020/2021 stracił 115 mln GBP.

Przy okazji publikacji wyników Monzo po raz kolejny stwierdziło, że istnieje „poważna niepewność” co do przyszłości firmy. Podobne ostrzeżenie pojawiło się także podczas prezentacji rezultatów za rok 2019 (wtedy bank również stracił około 115 mln GBP). Docelowo Monzo miało stać się rentowne w 2022 roku, ale na razie nie wiadomo czy ten cel uda się osiągnąć.

W poprawie sytuacji challenger banku ma pomóc planowana inwestycja, w której Monzo ma pozyskać 300 mln funtów. Podniesie to wycenę spółki do poziomu 3 mld GBP. Pomimo wspomnianych wcześniej problemów jest to wciąż jeden z największych challenger banków w Wielkiej Brytanii. Monzo posiada ponad 5 mln klientów z czego 100 tys. stanowią klienci premium, czyli tacy, którzy korzystają z płatnych planów (dane z lutego 2021 roku).

Dodatkowo Monzo zamierza udostępnić usługi BNPL. Dzięki temu stanie się jednym z pierwszych banków w Wielkiej Brytanii, który zaoferuje odroczone płatności. Do podobnego kroku szykuje się także Revolut.