Zakład Ubezpieczeń Społecznych testuje nową stronę internetową. Kilka dni temu ruszyła wersja beta nowego projektu. O zmiany dopominali się sami podatnicy. Nowa strona ma być bardziej intuicyjna, a co za tym idzie łatwiejsza w obsłudze. Dostępna jest pod adresem beta.zus.pl.

Rzecznik prasowy ZUS poinformował, że stronę miesięcznie odwiedza prawie milion osób. Poprzednia aktualizacja witryny miała miejsce w 2012 roku, a za obecne nowości odpowiada firma Atos.

Pojawiły się nowe usługi

Jedną z głównych przyczyn zmian było udostępnianie nowych funkcji przez ZUS. Z tego powodu strona zrobiła się strasznie zatłoczona, na co skarżyli się klienci. Teraz Platforma Usług Elektronicznych, serwis mojaemerytura.zus.pl oraz mojaskladka.zus.pl będą dostępne na jednej, głównej stronie Zakładu.

– Natłok nowych informacji, jakie od 2012 r. pojawiły się na stronie zus.pl, oraz ogrom nowych, dodatkowych obowiązków, jakie od tamtego czasu realizuje ZUS, o których przecież trzeba informować, sprawiły, że strona zus.pl stała się dla niektórych naszych klientów przeładowana treściowo. Klienci zgłaszali, że oczekują bardziej przemyślanego ułożenia treści i przez to logicznego „przekilikiwania się” przez portal w jak najmniejszej liczbie kroków- wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS.

Witryna jest zgodna ze standardem WCAG 2.0, czyli posiada udogodnienia dla osób niedowidzących i niesłyszących.

To nie koniec zmian

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapowiada dalsze unowocześnianie witryny. Na przełomie roku bieżącego do użytku ma zostać oddana wersja na urządzenia mobilne oraz w obcych językach.

Przez 30 dni (od 23.08) dostępne będą obie witryny zus.pl i beta.zus.pl. Dzięki temu użytkownicy będą mieli czas na przyzwyczajenie się do nowego wyglądu portalu i zapoznanie ze wszelkimi zmianami.

Coraz więcej klientów wybiera wizytę na stronie internetowej zamiast w placówce. Liczba użytkowników stale wzrasta, więc strona musiała się rozwijać i trzeba przyznać, że prezentuje się naprawdę obiecująco.

Składki „mały ZUS” i „duży ZUS”

Poniżej przedstawiamy aktualną wysokość składek ZUS. Zarówno dla początkujących przedsiębiorców ( przez pierwsze 24 miesiące działalności) oraz dla firm z wieloletnim stażem.

„Mały ZUS” dla nowych przedsiębiorców – w sumie 465,28 zł:

  • ubezpieczenie zdrowotne: 288,95  zł
  • ubezpieczenie społeczne: 176,33 zł (opłacanie składki na Fundusz Pracy nie jest konieczne)

„Duży ZUS” – w sumie 1121,52 zł:

  • ubezpieczenie zdrowotne: 288,95  zł
  • ubezpieczenie społeczne: 772,96 zł (z chorobowym) lub 713,35 zł (bez dobrowolnego chorobowego)
  • Składka na Fundusz Pracy: 59,61 zł

/RT