15 listopada 2018, 10:00:III Edycja Kongresu 590 - Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Województwa Podkarpackiego - G2A Arena Jasionka 954 36-002 Rzeszów, Polska

Nowe prognozy wzrostu polskiego PKB – jest dobrze, a może być jeszcze lepiej

Najwyższy wzrost PKB w Polsce

Jedna z najbardziej prestiżowych agencji ratingowych na świecie prognozuje, że polskie PKB wzrośnie o 4,3%. Lepsze prognozy są są szansą na przyciągnięcie zagranicznego kapitału – na przykład do inwestycji w polskie fintechy.

Wzrost PKB o 4,3% prognozuje agencja Moody’s. Warto odnotować, że prognozy znacząco się poprawiły, ponieważ wcześniejsze raporty mówiły o wzroście rzędu 3,2%.

Czytaj także: Spadek rejestracji domen na krajowym rynku. Co to oznacza?

Polska coraz bardziej atrakcyjna dla inwestorów

Na razie Moody’s nie zmieniła ratingu Polski, który pozostał na poziomie A2. Już wcześniej agencja zmieniła perspektywę – z „negatywnej” na „stabilną”.

Informacja o zmianie prognozy nie przejdą bez echa na świecie. Polska stara się przyciągać zagraniczny kapitał, który mógłby wesprzeć rozwój początkujących firm – między innymi fintechów. Teraz przy dużo większej perspektywie wzrostów szanse na taki obrót spraw są dużo bardziej realne. Szczególnie, że niewykluczone iż prognozowany poziom wzrostu PKB może być jeszcze bardziej korzystny przed przeglądem ratingu zaplanowanym na 8 września.

Czytaj także: Przykład z Londynu – tak się z Uberem nie wygra

Inwestorzy monitorują raporty agencji ratingowych i zazwyczaj ich opinia jest bardzo ważna przy podejmowaniu ostatecznej decyzji. Prognozowany wzrost PKB o 4,3% to jasny sygnał, że polski rynek może przynieść inwestorom duże zyski. Teraz wszystko w rękach fintechów – trzeba swój pomysł jak najlepiej zaprezentować i przedstawić, a kapitał pojawi się nad Wisłą szybciej niż mogłoby się wydawać.

/Rafał Tomaszewski