Docelowo dzięki pracy zespołu już niedługo będzie można założyć przez Internet każdą sp. z o.o. oraz sprzedawać w niej udziały na odległość. Będzie to możliwe dzięki nowelizacji Kodeksu Spółek Handlowych.

Ruszył zespół ds. nowych technologii w prawie handlowym

W pierwszej kolejności zespół planuje przygotowanie propozycji nowelizacji Kodeksu Spółek Handlowych. która pozwoli na:

  • zakładanie sp. z o.o. online. Docelowo przez Internet będzie można założyć każdą spółkę z dowolnym brzmieniem umowy. Proces odbędzie się z pomocą notariusza, ale bez konieczności fizycznej obecności w jego kancelarii,
  • obrót prawami udziałowymi sp. z o.o. na odległość (między innymi zdalna sprzedaż udziałów).

Jeśli chodzi o pierwszy punkt, to prace nad takim modelem toczą się już w Niemczech i Hiszpanii – Przewodniczący zespołu – dr hab. Marek Leśniak uczestniczył w prezentacji znajdującego się już w zaawansowanym stadium rozwiązania niemieckiego, przedstawionego przez niemiecką Federalną Izbę Notarialną – podaje Ministerstwo Aktywów Państwowych w komunikacie.

Dodatkowo obszar, który wskazywany jest jako możliwy do poprawy to m.in. modyfikacja normatywnych wzorców umów spółek handlowych, które już funkcjonują. Kolejną materią, nad którą pochylić ma się zespół ekspercki, jest zwiększenie roli sądu rejestrowego  jako gwaranta bezpieczeństwa obrotu –  w szczególności w postępowaniu likwidacyjnym.

Podczas kolejnego posiedzenia, uczestniczący w pracach eksperci omówią najważniejsze problemy związane z przedstawionymi wyżej zagadnieniami oraz zaproponują możliwe rozwiązania.

Warto przypomnieć, że w zeszłym roku w Kodeksie Spółek Handlowych pojawiły się zapisy o Prostej Spółce Akcyjnej – czyli nowym typie spółki kapitałowej, przeznaczonym głównie dla startupów. Więcej na ten temat przeczytacie w podlinkowanym tekście.

/RT