Partner serwisu Visa dla biznesu

Nowy podatek cyfrowy w Wielkiej Brytanii. Atak na światowych monopolistów

Piotr Koperski
Piotr Koperski
#Fintech
Opublikowano: 6 listopada 2018, 10:57 Aktualizacja: 10 maja 2019, 15:51

Ministerstwo Finansów Wielkiej Brytanii przygotowało nowe regulacje podatkowe, które obejmą koncerny światowe z rocznym zyskiem międzynarodowym powyżej 500 mln funtów. Podatek uderzający między innymi w Facebooka wejdzie w życie w kwietniu 2020 r.

Wielka Brytania

Światowe i europejskie instytucje oraz rządy postanowiły walczyć z unikaniem płacenia podatków i nielegalnymi praktykami przez korporacje technologiczne takie jak: Amazon, Apple, Samsung, Google. Przykładem mogą być Włochy, które nałożyły kary finansowe m.in. na Apple’a czy Samsunga. Więcej tutaj.

Jak podał Business Insider Polska teraz do tego grona dołącza rząd brytyjski, który poprzez nowe prawo podatkowe chce zmusić gigantów do płacenia podatków w ich kraju, a nie jak do tej pory tam gdzie istniała siedziba firmy np. Irlandii, gdzie podatki były stosunkowo niskie.

Brytyjski pomysł na monopol

Minister Finansów Wielkiej Brytanii Philip Hammond ogłosił, że od kwietnia 2020 roku w UK zacznie obowiązywać nowy podatek od usług cyfrowych, który obejmie korporacje międzynarodowe generujące przychody powyżej 500 mln funtów. Jak podkreślił nowe prawo ma skończyć z dotychczasowym procederem transferów zysków wypracowanych w UK przez firmy zagranice, aby płacić jak najmniejsze podatki.

Cel jest prosty zarobiłeś w naszym kraju więc płać nasze podatki, tak jak rodzime firmy. Philip Hammond podkreślił, że nie można czekać na wprowadzenie światowych czy europejskich rozwiązań, bo jego ojczyzna traci rok rocznie na tym procederze 400 mln funtów. Minister finansów dodał, że podatek nie uderzy w startupy zagraniczne, ale co więcej pomoże im wejść na rynek brytyjski.

Przeciwnicy tego pomysłu uważają jednak, że może on spowolnić tempo innowacji. Wskazują także na niezadowolenie i prawdopodobny konflikt z USA, gdzie mieszczą się centrale takich potentatów technologicznych, jak Facebook i Google. Problem niepłacenia podatków przez technologicznych gigantów nie jest tylko problemem Brytyjczyków. W zeszłym roku prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział zmiany w systemie podatkowym dla firm, które mają pomóc w ściąganiu należności od zagranicznych korporacji. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

nowy-podatek-cyfrowy-w-wielkiej-brytanii-atak-na-swiatowych-monopolistow