Cyberprzestępcy szczególnie aktywnie działają w serwisach sprzedażowych jak Vinted, czy właśnie OLX. W grudniu głośno było o proszeniu sprzedających na OLX o kod BLIK. Miał to być sposób na uniknięcie płacenia prowizji i szybsze otrzymanie zapłaty za przedmiot. W rzeczywistości podanie oszustom 6-cyfrowego kodu prowadziło do utraty pieniędzy.

Oszustwo na OLX w nowej wersji

Jak działa nowa metoda oszustwa? Sprzedawca wystawia produkt na platformie OLX, następnie otrzymuję wiadomość z linkiem o treści „Zdobądź fundusze”. Na stronie internetowej, do której prowadzi przesłany link znajduje się wystawiony produkt oraz informacja, że został on już kupiony. Rzekomo w celu odebrania pieniędzy, należy podać swoje dane, w tym dane logowania do bankowości internetowej.

Jeśli ofiara w ten sposób prześle żądane informacje cyberprzestępcom, może stracić nawet wszystkie środki z konta bankowego. Dlatego warto pamiętać, że wiadomości z prośbą o podanie danych mogą być próbą oszustwa. Korzystając z platform jak OLX czy Allegro Lokalnie, lepiej decydować się na sprzedaż osobistą z kupującym lub skorzystać z opcji bezpiecznej transakcji za pośrednictwem tych serwisów.

Cyberprzestępcy sięgają po coraz bardziej kreatywne sposoby wyłudzeń. Ostatnio wysyłają SMS-y z informacją, że odbiorca wiadomości znajduje się na pewnym nagraniu lub jest ono wysyłane z jego urządzenia. Aby obejrzeć rzekomy film należy pobrać aplikację z przesłanego w SMS-ie linku. Jej zainstalowanie daje oszustom dostęp do telefonu i w ten sposób mogą wykraść z niego dane.