Fintech PayPo, jeden z liderów polskiego rynku płatności odroczonych, zamknął ubiegły rok rekordem ponad 3 mln obsłużonych transakcji i ponad 20 mln zł przychodu. Na początku stycznia br. doszło do transakcji, w wyniku której swój 20-proc. pakiet udziałów w spółce sprzedał Alior Bank, który jako strategiczny inwestor wspierał jej rozwój od listopada 2018 r. Nabywcami walorów zostali obecni udziałowcy PayPo, co oznacza, że polski fintech stał się w większości własnością kadry zarządzającej spółką.

Udziałowcy PayPo wykupują pakiet udziałów od Alior Banku

Alior Bank postawił na polski fintech PayPo w listopadzie 2018 r., kiedy objął w nim 20 proc. udziałów. Wcześniej obie strony nawiązały współpracę w ramach trwającego od połowy września programu akceleracyjnego RBL_Start.

– Przez ponad 2 lata towarzyszyliśmy PayPo w dynamicznym wzroście spółki i jesteśmy dumni z tej strategicznej współpracy i jednocześnie pierwszej inwestycji RBL_VC. Od tego czasu PayPo z początkującego startupu stało się ważnym graczem rynku finansowego, co pozwoliło nam zrealizować wysoką stopę zwrotu. To pokazuje, że RBL_VC poza wspieraniem innowacji jest również rentownym obszarem działalności Alior Banku, który chcemy w dalszym ciągu rozwijać – mówi Tomasz Serwan, Dyrektor RBL_VC – funduszu CVC Alior Banku.

– Podejmując współpracę z Alior Bankiem ponad 2 lata temu, widzieliśmy w niej olbrzymią szansą na przyspieszenie wzrostu. Dziś mogę powiedzieć, że wykorzystaliśmy ją w 100 proc., a nawet osiągnęliśmy więcej, niż na początku zakładaliśmy. W szybkim tempie staliśmy się liderem innowacyjnej formy płatności w internecie i z każdym miesiącem umacnialiśmy się na tej pozycji – tłumaczy Radosław Nawrocki, prezes i założyciel PayPo.

– Po dwóch latach nie jesteśmy już startupem, tylko firmą, która mimo młodego wieku stała się podmiotem generującym zyski. Jednak najlepsze lata wciąż przed nami. Wykup menedżerski spółki jest naturalną konsekwencję jej dotychczasowego rozwoju, ale zarazem przygotowaniem do otwarcia kolejnego rozdziału w jej historii – dodaje.