19 lutego 2019, 09:00:Digital Banking & Payments Summit - Hilton Warsaw Hotel, Warszawa

Odroczone płatności. Twisto pod pręgierzem regulacji

Twisto od ING Banku Śląskiego może mieć problemy. Dzisiejszy Puls Biznesu napisał, że ich modelowi świadczenia usług odroczonych płatności przyjrzy się UOKiK i Rzecznik Finansowy. Pojawił się zarzut, że Twisto obchodzi ustawę o kredycie konsumenckim.

Twisto to bardzo ciekawy fintechowy startup rodem z Czech, który rozwijany jest pod skrzydłami ING Banku Śląskiego. Grupa nie ma ostatnio dobrego czasu – w czwartek doszło do poważnej awarii bankowości elektronicznej, a dzisiaj Puls Biznesu napisał, że ich perła w kornie fintechowych startupów może mieć problem natury formalnej ze względu na zarzuty, że ich model odroczonej płatności jest sposobem na ominięcie ustawy o kredycie konsumenckim. 

Z informacji do jakich dotarł Puls Biznesu wynika, że KNF postrzega działalność Twisto jako pożyczkową, a to oznacza, że firma powinna być mi.n wpisana do rejestru instytucji pożyczkowych. Twisto utrzymuje, że ich usługa jest zgodna z obowiązującymi regulacjami.

Jak działa Twisto? 

Twisto oferuje tzw. odroczone płatności w internecie, z które klient może zapłacić nawet 21 dni po zakupie. Pozwala ono na dokonanie płatności w późniejszym terminie bez konieczności rejestracji tudzież podpisywania dodatkowych dokumentów. Rozwiązanie uruchomiono we wrześniu bieżącego roku. Wówczas było ono dostępne w 33 sklepach internetowych. 

Odroczone płatności, czyli pożyczka jako metoda płatności już od dłuższego czasu jest dostępna na polskim rynku np. Monedo od PayU. Rynek jest perspektywiczny. 

Foto: Pixabay

/ŁP