O sprawie piszą między innymi Reuters, TotalTelecom oraz Les Echos. Orange Bank powstał w 2017 roku – to bank bez oddziałów, w 100% online. Obecnie działa we Francji oraz w Hiszpanii.

Orange Bank szuka nowego inwestora

Teraz Stephane Richard, CEO Orange Bank, zdradził, że spółka poszukuje nowego partnera z sektora bankowego, który pomoże rozwijać projekt challenger banku. Kilka podmiotów miało już wyrazić zainteresowanie taką współpracą – to między innymi BNP Paribas, Credit Agricole i Societe Generale. Zdaniem serwisu Les Echos telekom nie wyklucza nawet sprzedaży większościowego pakietu udziałów w Orange Bank.

W momencie debiutu w 2017 roku Orange Bank miał ambitne plany. Celem było osiągnięcie liczby 2 mln klientów w 10 lat od rozpoczęcia działalności. Dodatkowo do 2023 roku challenger bank miał osiągnąć przychody netto na poziomie 500 mln euro. Na razie jest nad czym pracować.

O ile liczba klientów jest już zbliżona do zakładanego pułapu (1,2 mln na koniec 2020 roku), to wyniki finansowe nie mogą napawać optymizmem. Na koniec zeszłego roku Orange Bank zanotował przychody netto w wysokości 79 mln EUR, a strata wyniosła 195 mln euro. W sumie od startu w 2017 roku challenger bank stracił 643 mln euro – podaje TotalTelecom.

Co dalej z Orange Bank?

Pomimo tak dużych start Orange nie przestaje inwestować w rozwój challenger banku. Na początku roku Orange Bank przejął francuski fintech Anytime, dzięki czemu będzie mógł zaoferować usługi bankowe także małym i średnim przedsiębiorcom.

Do 2025 roku Orange planuje rozszerzyć zakres swoich usług bankowych także na inne europejskie kraje. W roku 2018 ówczesny prezes Orange Polska, Jean-Francois Fallacher, zapowiadał, że telekom rozpocznie sprzedaż usług bankowych w Polsce w 2021 roku. Na razie nie wiadomo czy obecne problemy finansowe pokrzyżują te plany.