W związku z awarią część obywateli mogła mieć problem z dostępem do Krajowego Rejestru Sądowego i z przesłaniem dokumentów. Warto przypomnieć, że 16 lipca mija termin na złożenie sprawozdania finansowego przez podmioty wpisane do KRS. Ze względu na to, że 15 lipca wypada w niedzielę, obywatele otrzymali dobę więcej na złożenie dokumentów.

Sprawozdania do KRS tylko elektronicznie

Podczas próby wejścia na stronę eKRS pojawiał się komunikat o nieodnalezieniu strony. Internauci skarżyli się na brak możliwości dostępu do systemu. Niewykluczone, że powodem awarii mogło być przeciążenie serwerów. Po kilku godzinach awarię usunięto.

Na stronie KRS można między innymi złożyć dokumenty finansowe i zarejestrować spółkę. Serwis w głównej mierze skierowany jest do przedsiębiorców funkcjonujących na zasadach Krajowego Rejestru Sądowego, jednak z serwisu korzystają również przedsiębiorcy wpisani do CEIDG.

Od 15 marca 2018 roku wszedł w życie wymóg przesyłania sprawozdań finansowych drogą elektroniczną – za pośrednictwem JPK KR. Wysyłanie ich w sposób tradycyjny nie jest już możliwe. W celu przekazania danych sprawozdawczych użytkownik musi podpisać się podpisem kwalifikowanym lub użyć profilu zaufanego. Zaletą takiej formy przesyłania dokumentów jest oczywiście brak opłat.

Do 30 września istnieje jeszcze inna możliwość dostarczania sprawozdań. W okresie pomiędzy 15 marca a 30 września 2018 roku do Krajowego Rejestru Sądowego można przesyłać skany dokumentacji sprawozdawczej, korzystając ze strony eKRS. Nie zmienia to jednak faktu, że w przypadku awarii może zapanować spory bałagan i nie mniejsza panika wśród przedsiębiorców, bo przecież większość z nas zostawia takie sprawy na ostatnią chwilę.

Co więcej – istnieją podmioty, które są zobowiązane do złożenia sprawozdań, chociaż nie prowadzą działalności gospodarczej sensu strice – np. stowarzyszenia i związki pracodawców. Wygląda jednak na to, że system ich nie uwzględnia, ponieważ nie mogą przesłać dokumentów. Błędy zdarzają się, oczywiście nie można ich było uniknąć. Co w końcu mogło pójść nie tak, nieprawdaż?