Partner serwisu Visa dla biznesu

Oszuści ponownie podszywają się pod Ministerstwo Finansów. Uważajcie na fałszywe maile

Fintek
Fintek
#Cyberbezpieczeństwo
Opublikowano: 24 czerwca 2019, 10:22 Aktualizacja: 24 czerwca 2019, 13:08

To już kolejna tego typu akcja w ciągu ostatnich tygodni. Hakerzy rozsyłają fałszywe maile, w których podają się za Ministerstwo Finansów. Tym razem korespondencja przypomina o złożeniu zaległego zeznania podatkowego.

Oszuści ponownie podszywają się pod Ministerstwo Finansów. Uważajcie na fałszywe maile

– Fałszywe wiadomości służą wyłudzeniu informacji i nie pochodzą z Ministerstwa Finansów, ani z Krajowej Administracji Skarbowej. Apelujemy o nieotwieranie linków i załączników z e-maili od nieznanych nadawców, a także nieodpowiadanie na takie wiadomości – czytamy w komunikacie resortu finansów.

To nie pierwszy taki przypadek. Ministerstwo Finansów i skarbówka ostrzegały przed podobnym procederem już pod koniec maja. Cel oszustów zawsze jest ten sam – wyłudzenie danych, czy to bezpośrednie, czy przez zainfekowanie komputera złośliwym oprogramowaniem.

Hakerzy podszywają się pod Ministerstwo Finansów i skarbówkę

Tym razem wiadomości różnią się treścią, ale zawsze zawierają link lub załącznik z niebezpiecznym oprogramowaniem. Otwieranie linków lub załączników zamieszczonych w takich wiadomościach, jak również wysyłanie odpowiedzi do nadawcy, jest niebezpieczne, ponieważ może spowodować zainfekowanie komputera szkodliwym wirusem.

Resort prosi, aby dokładnie weryfikować adres nadawcy pod kątem zgodności z domeną mf.gov.pl – wszystkie maile pochodzące od Ministerstwa Finansów muszą być wysyłane z takiej domeny. Zwróćmy także uwagę na niepoprawną pisownię w podanym niżej przykładzie. Rzuca się w oczy brak polskich znaków i nieudolna składnia.

Jeden z przykładowych maili poniżej.

 

Czesc, Martwisz sie o Federalna Sluzbe Podatkowa!

Przypominamy, ze musisz dostarczyc nam zeznanie podatkowe na 2018 r.W deklaracji nalezy okreslic wynagrodzenie za 2018 r., A takze obliczyc procent placenia podatkow.

Dokument z przykladowa deklaracja znajdziesz w zalaczonych plikach do tego listu. Oczekujemy odpowiedzi od Ciebie w ciagu 72 godzin.Mozesz rowniez znalezc informacje kontaktowe do kontaktu z nami w dokumencie.

Jesli nie otrzymamy odpowiedzi od Ciebie w ciagu 72 godzin, bedziemy zmuszeni skierowac sprawe do sadu w celu dalszego postepowania.

Haslo do osobistego dokumentu  pass061919

Ministerstwo Finansow 2019 www.gov.pl/web/finanse


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

oszusci-ponownie-podszywaja-sie-pod-ministerstwo-finansow-uwazajcie-na-falszywe-maile