Nowej pracy najlepiej szukać za pomocą zweryfikowanych stron. Należy przy tym zawsze zachować ostrożność. Naszą uwagę powinno zwrócić to, że potencjalny pracodawca nie wymaga CV, czy też nie przeprowadza rozmowy kwalifikacyjnej. Próbę oszustwa może sugerować także komunikacja na WhatsAppie, prośba o skan dowodu czy dokonanie opłaty na rzecz rekrutacji.

Szukasz pracy? Uważaj na podejrzane oferty

Oszuści znaleźli nowy sposób na pozyskiwanie danych. Oferują za pomocą Facebooka stanowisko personelu online w Amazon czy eBay. Kuszą przy tym atrakcyjnymi zarobkami rzędu 300 zł dziennie i bonusem na start. Jedyne co musi wykonać kandydat to wypełnienie formularza online.

Za pomocą formularza, rzekomo służącego do rekrutacji, ofiara przekazuje swoje dane oszustom. Będąc w posiadaniu jej numeru telefonu nawiązują z nią kontakt za pomocą komunikatora WhatsApp. W kolejnym kroku nakłaniają do pobrania niebezpiecznej aplikacji z nieznanego źródła.

CybeRescue podkreśla, że szkodliwa aplikacja nadaje sobie dużo uprawnień, w tym śledzi aktywność, pozwala na automatyczne inicjowanie połączeń, zezwala na odczyty pamięci telefonu. Co więcej, mechanizm aplikacji zachęca, aby doładowywać dodatkowo swoje konto i zgarniać bonusy. Dokonując takich przelewów można stracić pieniądze.

Wcześniej głośno było o równie kreatywnym sposobie na zainfekowanie telefonu ofiary. Otrzymywała ona SMS z informacją, że znajduje się na pewnym nagraniu lub jest ono wysyłane z jej urządzenia. Aby obejrzeć rzekomy film konieczne było pobranie aplikacji z otrzymanego linku.