Partner serwisu Visa dla biznesu

Państwo stworzyło bota do szukania w Internecie ofert „kopciuchów”

Fintek
Fintek
#govtech
Opublikowano: 27 listopada 2019, 15:13 Aktualizacja: 27 listopada 2019, 15:14

Na zlecenie Ministerstwa Rozwoju stworzono oprogramowanie, którego celem jest przeszukiwanie sieci internet pod kątem ofert sprzedaży kotłów na paliwo tzw. „kopciuchów”.

Smog

Dzięki „botowi” łatwiej będzie namierzyć sprzedawane kopciuchy. Porozumienie w tej sprawie podpisała minister Jadwiga Emilewicz oraz wiceprezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Oprogramowanie ma umożliwić zautomatyzowaną weryfikację ofert sprzedaży kotłów na paliwo stałe, które zamieszczane są na portalach internetowych. Program ma wyłapywać podejrzane oferty, które nie spełniają wymagań określonych w przepisach. Formalny dostęp do aplikacji będą mieli pracownicy UOKiK oraz wojewódzkich inspekcji handlowych.

– Z obserwacji rynku kotłów na paliwo stałe wynika, że sprzedawcy nadal oferują urządzenia niespełniające wymagań rozporządzenia. To wpływa negatywnie nie tylko na jakość powietrza, a co za tym idzie na nasze zdrowie, ale jest także elementem nieuczciwej konkurencji. Nie zgadzamy się na reklamowanie urządzeń wysokoemisyjnych jako niskoemisyjnych, posługiwanie się fałszywymi świadectwami jakości lub sprzedaż kotłów bezklasowych pod innymi nazwami – mówi minister Jadwiga Emilewicz.

Nazwa aplikacji nie jest znana, ale można ją określić mianem „Antykopciuchem”. Jej działanie polega na wyszukiwaniu podejrzanych ofert na podstawie zdefiniowanych słów kluczowych, które m.in. zawierają sprzeczności np. „kocioł klasy 5 i inne parametry emisyjne”, „ruszty”, „ręczne”.

Po co powstał „Antykopciuch”?

Polska walczy ze smogiem. Na liście 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w UE aż 36 znajduje się w Polsce. Problem z jakością powietrza jest poważny, dlatego m.in. państwo zabrania instalowania urządzeń, które nie spełniają norm emisyjnych. W informacji prasowej UOKiK przedstawiono szacunki, z których wynika, że co roku w Polsce sprzedaje się nawet do 200 tys. kotłów na paliwa stałe.

– Dlatego nowelizacją ustawy o POŚ wprowadziliśmy przepisy, które usprawnią system kontroli wprowadzania do sprzedaży kotłów na paliwo stałe i eliminacji z rynku tych niespełniających wymagań. Obowiązują one od soboty– zaznacza szefowa MR.

Czy państwo stworzy boty monitorujące oferty innych produktów pod kątem ich zgodności z prawem? Pierwszy krok już wykonano.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

panstwo-stworzylo-bota-do-szukania-ofert-kopciuchow