Pandemia znacząco przyśpieszyła cyfryzację – tym samym generując wzrost popularności płatności online. Fabio Panetta, członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego ogłosił, że Unia Europejska będzie stała na straży gotówki, nawet w przypadku emisji cyfrowej waluty.

PE przeciw ograniczeniom w wydobyciu bitcoina

Członkowie komisji spraw gospodarczych i monetarnych nie osiągnęli porozumienia w kwestii bitcoina. Głosowany zapis skutecznie zakazywałby tzw. „kopania” bitcoina w Unii Europejskiej. Wynikałoby to m.in. z niewspółmiernie wysokiego poziomu zużycia energii przy z jego wydobyciu.

Procedowany zapis w dokumencie MiCA wymagał, aby wszystkie kryptowaluty podlegały „minimalnym standardom zrównoważenia środowiskowego UE w odniesieniu do ich mechanizmu konsensusu”. Oznaczałoby to w skrócie zakaz wydobycia nie tylko popularnego bitcoina, ale również ethereum (ETH) czy litecoina.

Wskazane wyżej tokeny są wydobywane za pomocą mechanizmu proof-of-work. Omawiana zmiana przepisów zakazałaby takiej metody kopania, na rzecz bardziej energooszczędnej proof-0f-stake. Ten drugi mechanizm jest już używany przez większość nowszych kryptowalut.

Dużo mówi się o tym jakoby ETH miał dokonać takiej zmiany jeszcze w tym roku, jednakże nie jest ona planowana w przypadku bitcoina.

Jaki status prawny mają kryptowaluty jak bitcoin w Polsce? Szczegółowo objaśniamy to w tekście poświęconym stanowisku KNF oraz aktualnie obowiązującym regulacjom.