Strategiczne partnerstwo koncentruje się na szerokim wdrożeniu rozwiązań AI w polskich instytucjach i przedsiębiorstwach, ze szczególnym naciskiem na wzmocnienie cyberbezpieczeństwa, przyspieszenie krajowej transformacji energetycznej i zwiększenie efektywności w opiece zdrowotnej. W sumie Google ma zainwestować w Polsce 5 mln dolarów, co jak na firmę wartą 2,26 biliona USD nie jest jednak powalającym wynikiem.

Partnerstwo Polski i Google w zakresie AI

Sygnatariusze listu będą współpracować także przy projektowaniu i wdrażaniu ogólnokrajowego programu podnoszenia kompetencji, co ma pozwolić polskim firmom wykorzystać transformacyjną moc sztucznej inteligencji i przyczynić się do dalszego rozwoju polskiego ekosystemu technologicznego – czytamy w komunikacie.

Google ogłosił również, że rozszerzy swoje programy szkoleniowe w Polsce tak, by kolejny milion osób wyposażyć w umiejętności wykorzystania sztucznej inteligencji. Inicjatywa ma na celu m.in. wsparcie polskich przedsiębiorców umiejętnościami i wiedzą niezbędną w nowoczesnej gospodarce, w której sztuczna inteligencja odgrywa kluczową rolę i stanowi element przewagi konkurencyjnej na światowym rynku.

Warszawska przestrzeń Google for Startups i Centralny Dom Technologii PFR, miejsca współpracy deweloperów oprogramowania, przedsiębiorców i startupów – rozbudują swoją ofertę programów w zakresie sztucznej inteligencji. Google Cloud przekaże także polskim startupom wykorzystującym AI środki do wykorzystania na usługi chmurowe, a także udostępni dedykowane zasoby techniczne i szkolenia. Startupy zyskają dostęp do globalnej sieci ekspertów, inwestorów i partnerów Google Cloud, co ułatwi im rozwój i skalowanie działalności. Będą mogły podnosić kompetencje zespołów, korzystając ze szkoleń, warsztatów i indywidualnego mentoringu. Google zainwestuje też za pośrednictwem Google.org w dalsze wsparcie lokalnego ekosystemu AI – czytamy w informacji prasowej.

Google zainwestuje w Polsce miliony. Dlaczego nie miliardy?

Google działa w Polsce od 2005 roku. Polska jest obecnie największym centrum inżynieryjnym Google w Unii Europejskiej. Biura Google w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu zatrudniają ponad 2000 pracowników. Zespoły programistyczne i inżynieryjne pracują nad globalnymi projektami, od technologii chmurowych i rozwiązań AI po ChromeOS i Pixel. W 2022 firma zainwestowała 700 milionów dolarów w zakup i rozwój kompleksu biurowego The Warsaw HUB.

Kluczowe inicjatywy firmy obejmują otwarcie przestrzeni dla polskiej społeczności startupowej Google for Startups Campus Warsaw w 2015 roku i uruchomienie regionu Google Cloud w 2021 roku w ramach strategicznego partnerstwa z Operatorem Chmury Krajowej – stanowiącego pierwszą infrastrukturę chmurową od głównego globalnego dostawcy chmury publicznej w Europie Środkowo-Wschodniej.

Wczorajsza konferencja wywołała jednak mieszane reakcje w polskim sektorze technologicznym. Z jednej strony należy się cieszyć, że Google zainwestuje u nas miliony dolarów, ale z drugiej pojawia się pytanie „dlaczego miliony, a nie miliardy”? Dla porównania w październiku zeszłego roku gigant z Mountain View ogłosił inwestycje w Nigerii o wartości 2,8 mld USD – przypomniał serwis Money.pl. Oczywiście, w Polsce mieszka około 38 mln ludzi, a w Nigerii około 224 mln, niemniej znaczna część obserwatorów rynku liczyła na większe zaangażowanie Google w rozwój sztucznej inteligencji nad Wisłą.

Niektórzy nazywają nawet wczorajszą konferencję „żartem” i „wielką klapą”, a samą kwotę „nic nieznaczącą dla samego Google i polskiej gospodarki”. Trudno się z tym nie zgodzić, szczególnie, że przychody Alphabet (spółka matka Google) w IV kwartale 2024 roku wyniosły 96,4 mld USD. Business Insider pisze nawet o „drugim dnie” wizyty Sundara Pichaiego w Polsce, twierdząc, że sama podróż szefa Google do Polski, godzina jego pracy i zaplanowanie wyjazdu musiały być warte sporych pieniędzy.

Dla porównania warto jeszcze przypomnieć, że w 2020 roku swoją inwestycję w Polsce ogłosił Microsoft – amerykański gigant przeznaczył wtedy na ten cel 1 mld dolarów. W tej sumie zawierało się stworzenie nowoczesnego centrum danych.