Docelowo SPOKO ma umożliwiać wysyłanie pieniędzy z 51 krajów do 86 krajów, takich jak Indie, Filipiny, Pakistan, Nigeria, Brazylia czy byłe republiki radzieckie. Platforma oferuje przelewy bezgotówkowe z karty na kartę (z wykorzystaniem Mastercard i Visa), z karty na konto bankowe oraz z wykorzystaniem systemu BLIK. Tego typu przelewy działają już na rynek ukraiński.

Pay Ukraine zmienia nazwę na SPOKO

Twórcy fintechu pracują też nad możliwościami hybrydowego przelewania pieniędzy – z uwzględnieniem wpłaty bądź wypłaty w punktach usługowych, sklepach czy na stacjach benzynowych. Takie rozwiązanie działa już w Indiach, gdzie SPOKO daje możliwość nie tylko wysyłania pieniędzy na dowolny rachunek bankowy, ale też wypłatę gotówki w jednym z 5,5 tys. lokalnych sklepów.

Na początku SPOKO będzie promowane wśród imigrantów mieszkających i pracujących w Polsce, Niemczech, Włoszech i Rosji. Komunikacja jest kierowana głównie do osób pochodzących z Indii i Ukrainy. Poza granicami Indii mieszka ok. 28 mln Hindusów. W przypadku Ukrainy mowa o 10 mln osób przebywających tylko na terytorium Europy (poza Ukrainą), Rosji i USA.

SPOKO umożliwia wysyłanie pieniędzy w walutach takich, jak PLN, EUR, GBP i USD oraz odbieranie pieniędzy w każdej lokalnej walucie. Fintech ma za sobą współprace z polskim oddziałem Orange i PrivatBank – największym bankiem na Ukrainie – oraz Alfa Bankiem.

W 2019 roku Pay Ukraine pozyskał 4 mln zł na dalszy rozwój od Fintech Ventures S.A., spółki notowanej na należącym do warszawskiej GPW rynku NewConnect.