– W PayPo od 2018 roku budujemy nasz system scoringowy. Korzysta on z danych empirycznych, danych behawioralnych i historii spłacalności klienta. To, że system jest skuteczny wiemy po tym, iż mamy tylko 1,5% NPL (non performing loans) – czyli niespłaconych kredytów. System cały czas rozwijamy i myślę, że jesteśmy jeszcze na początku drogi – mówi Radosław Nawrocki, CEO fintechu PayPo.

System scoringowy przewidzi zachowanie klienta w przyszłości

– Jeszcze 30-40 lat temu praktycznie nie było systemów scoringowych. Nawet banki z nich nie korzystały, ponieważ nie było mocy obliczeniowych i know-how. Teraz dzięki zaawansowanym systemom statystycznym, komputerom i machine learning jesteśmy w stanie odpowiednio dopasować nasz system. Na dzień dzisiejszy potrafi on nie tylko ocenić zdolność kredytową konsumenta, ale także przewidzieć jego zachowanie w przyszłości – dodaje Radosław Nawrocki.

Z usług PayPo korzysta już ponad 250 tys. klientów miesięcznie, którzy za sprawą fintechu odroczyli już ponad 1 mln płatności.

Całą rozmowę z Radosławem Nawrockim można obejrzeć i przesłuchać poniżej. Zachęcamy także do zapoznania się z relacją z Fintech Brunch #4. Znajdziecie tam podsumowanie wszystkich wystąpień.