Partner serwisu Visa dla biznesu

PFR otworzył Centralny Dom Technologii. To taki „Kopernik” dla innowatorów

Fintek
Fintek
#Fintek Reporter#Start up
Opublikowano: 26 sierpnia 2019, 14:13 Aktualizacja: 9 grudnia 2019, 13:26

Centralny Dom Technologii w warszawskim Smyku już otwarty – poinformowała Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju. CDT to przestrzeń edukacyjno-technologiczna, gdzie każde pokolenie znajdzie coś dla siebie. Ponadto będą tu organizowane meetingi i konferencje.

Centralny Dom Technologii

Angażujące zajęcia dla dzieci i młodzieży, warsztaty dla dorosłych, seniorów i całych rodzin oraz cykliczne wystawy dotyczące najnowszych trendów i pionierskich rozwiązań – to wszystko czeka na odwiedzających w Centralnym Domu Technologii. CDT to miejsce, w którym otwarty umysł, nauka, technologia i biznes będą się wzajemnie przenikać. Nowo otwarta przestrzeń edukacyjno-technologiczna dla wszystkich pokoleń mieści się w Centralnym Domu Towarowym przy ul. Kruczej 50.

Zajęcia edukacyjne, wystawy i wydarzenia specjalne Centralnego Domu Technologii łączą wiedzę teoretyczną z kreatywnością i praktycznym działaniem. CDT będzie popularyzować metodykę STEAM (od ang. słów Science, Technology, Engineering, the Arts, Mathematics), czyli nurt w edukacji rozwijający interdyscyplinarne kompetencje w dziedzinach: nauki ścisłe, technologia, inżynieria, sztuka i matematyka. Oferta CDT będzie uzupełniać programy szkolne, jednak to miejsce nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale dla każdego, kto chce dowiedzieć się więcej o trendach z pogranicza technologii, nauki i biznesu.

– Kompetencje cyfrowe rozwijane w CDT będą sprzyjać umiejętności dostosowania się do postępujących zmian na rynku pracy. Czasem brakuje wiedzy, jak w kreatywny sposób wykorzystać daną umiejętność w zupełnie innym obszarze. Chcemy to zmienić. W Centralnym Domu Technologii dorośli rozwiną kompetencje cyfrowe, a dzieci nauczą się, jak wykorzystywać wiedzę w praktyce. Dzięki temu będziemy kształtować przyszłych innowatorów – fundament rozwoju gospodarczego Polski w oparciu o nowe technologie. CDT to jednocześnie przestrzeń do rozwoju i promocji dla innowacyjnych polskich przedsiębiorców czy start-upów, które odniosły międzynarodowy sukces – powiedział Paweł Borys, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju.

Edukacja i technologie pod jednym dachem

Wystawa otwierająca CDT przenosi odwiedzających w świat technologii użytecznych. To propozycja dla osób, które chcą się dowiedzieć, które technologie najszybciej zmienią nasze codzienne życie. Do końca roku w ramach wystawy prezentowane będą prototypy, innowacyjne produkty i projekty badawcze, które powstają w polskich start-upach i rodzimych kołach naukowych. Zwiedzający mogą bezpłatnie zobaczyć i wypróbować rozwiązania technologiczne i często niedostępne jeszcze publicznie produkty, a także poznać ich mechanizmy i zasady działania. Przez cały wrzesień w CDT będą odbywać się darmowe zajęcia tematyczne oraz warsztaty międzypokoleniowe.

– Powołując do życia Centralny Dom Technologii zależało nam nie tylko na stworzeniu fizycznej przestrzeni, ale przede wszystkim na zbudowaniu wokół CDT zaangażowanej społeczności osób, niezależnie od tego czy miały one wcześniej do czynienia z innowacjami czy też są technologicznymi zapaleńcami, którzy chcą dzielić się swoją wiedzą. Odwiedzając CDT uczeń staje się zmotywowanym odkrywcą, a nauczyciel, dziadek czy rodzic – prawdziwym mentorem – komentuje Agata Nałęcz, prezes zarządu Fundacji PFR.

CDT będzie dostępne dla szkolnych wycieczek, grup zorganizowanych, rodzin i innych gości, a także dla start-upów i wynalazców, z którymi będzie realizował wystawy i warsztaty, a także tematyczne spotkania. Oprócz tego CDT zaprasza grupy szkolne, a także nauczycieli i edukatorów na cykle dedykowanych zajęć. Pełna oferta CDT będzie na bieżąco publikowana na stronie internetowej cdt.pl.

W CDT organizowane będą branżowe meetupy i hackathony

Ponadto instytucja będzie realizować programy PFR rozwijające ekosystem startupów i rynek venture capital w Polsce.

Centralny Dom Technologii powstał z inicjatywy Polskiego Funduszu Rozwoju. CDT stworzyła Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju w oparciu o pomysł i we współpracy z Departamentem Rozwoju Innowacji PFR. Partnerami Strategicznymi Centralnego Domu Technologii są firmy: Bank Pekao S.A., Comarch S.A., Chmura Krajowa oraz Żabka. Partnerem ścieżki edukacyjnej “Technologia” została firma Allegro.

Partnerem operacyjnym CDT jest polska spółka technologiczna Daftcode, konsorcjum merytoryczne tworzą startup edukacyjny Skriware, szkoła programowania Kids Code Fun oraz stowarzyszenie Cyfrowy Dialog.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

pfr-otworzyl-centralny-dom-technologii-to-taki-kopernik-dla-startupow