PFR Ventures zarządza kapitałem o wartości blisko 4 mld PLN, wykorzystywanym na inwestycje w fundusze venture capital i private equity. Dotychczas zainwestował ponad 600 mln PLN w 13 międzynarodowych funduszy, które zapewniły ponad 230 mln PLN finansowania dla 29 polskich spółek.

– Polski ekosystem innowacji nabrał rozpędu i wykazuje się odpornością na spowolnienie gospodarcze, którego doświadczają Europa Zachodnia i USA. W rekordowym roku 2021 krajowe spółki pozyskały 3,6 mld PLN, a tylko w pierwszej połowie roku 2022 było to ponad 2 mld PLN. Lokalne zespoły zapewniają przede wszystkim kapitał zalążkowy, ale to międzynarodowe fundusze pozwalają spółkom na dalszy rozwój i ekspansję – mówi Maciej Ćwikiewicz (na zdjęciu), prezes PFR Ventures.

Blisko 500 mln PLN trafi do polskich startupów

Do grona międzynarodowych funduszy, w które zainwestował PFR Ventures, dołączyły Lakestar i Northzone. Oba są już aktywne w Polsce. Lakestar inwestuje w innowacyjne europejskie spółki na wczesnym etapie i w fazie wzrostu. Fundusz wsparł ponad 130 startupów, w tym jednorożce takie jak Blockchain.com, Sennder, Glovo, Revolut i Spotify.

Z kolei Northzone przewodził rundzie A polsko-francuskiego startupu Stonly. Fundusz ma na swoim koncie ponad 175 inwestycji w inwestycjach zalążkowych oraz rundach A i B, w Europie i Stanach Zjednoczonych. Zespół wsparł w rozwoju jednorożce takie jak Hopin, Klarna czy Spotify. PFR Ventures inwestuje w najnowszy fundusz Northzone o docelowej kapitalizacji ponad 1 mld EUR.

– Cieszymy się, że możemy wspierać w rozwoju założycieli startupów z Europy Środkowo-Wschodniej. Obserwujemy transformację tego regionu w szybko rosnące i dynamiczne centrum technologiczne. Tutejsi przedsiębiorcy i pracownicy mają wysokie kompetencje techniczne oraz globalne ambicje i śmiało wykorzystują między innymi chmurę obliczeniową, by dowodzić, że międzynarodowi liderzy technologiczni mogą powstać w każdym miejscu na Ziemi – mówi Michiel Kottling, Partner w Northzone.

W portfelu PFR Ventures znajduje się już m.in. DN Capital (inwestor w Nomagic), Finch Capital (Symmetrical), White Star Capital (Packhelp, Uncapped), polsko-amerykański Atmos Ventures (Molecule.one i Nethone), holenderski Oxx (Codility) oraz polsko-niemiecki Sunfish Partners (Aether Biomedical Molecule.one).