Partner serwisu Visa dla biznesu

Pięć polskich startupów powalczy o milion dolarów

Fintek
Fintek
#Start up
Opublikowano: 16 grudnia 2019, 10:31 Aktualizacja: 16 grudnia 2019, 12:34

Znamy już pięciu finalistów, którzy 15 stycznia przyszłego roku powalczą o tytuł zwycięzcy polskiej edycji Chivas Ventures i udział w globalnym finale w Kanadzie. Udział w finale to szansa na nagrodę z puli wynoszącej milion dolarów, a także doświadczenie i networking.

Pięć polskich startupów powalczy o milion dolarów

Spośród wielu zgłoszeń, jury w pierwszym, lokalnym, etapie konkursu wyłoniło dziesięć najlepszych startupów. Półfinaliści mieli szansę uczestniczyć w specjalnie przygotowanych szkoleniach poprowadzonych przez doświadczonych ekspertów.

Finał polskiej edycji konkursu Chivas Ventures

Zwieńczeniem warsztatów zorganizowanych w ramach Chivas Venture był wybór 5 startupów wykazujących się najciekawszym pomysłem na rozwój oraz rozwiązywanie współczesnych problemów społecznych lub środowiskowych.

Spośród piątki poniższych finalistów lokalnego etapu Chivas Venture, 15 stycznia 2020 roku zostanie wyłoniony laureat, który będzie reprezentował Polskę podczas globalnej uroczystości rozstrzygnięcia konkursu, a wcześniej – w kwietniu – powalczy z finalistami z innych krajów w globalnym głosowaniu internautów o nagrodę w wysokości 50 tys. dolarów. Wśród finalistów znaleźli się:

  • Aether Biomedical – producent zaawansowanych protez ręki, skupiający się na rozwiązaniu problemu konieczności wyboru między wysoką jakością i efektywnością produktu, a niższymi kosztami zakupu (jedynie ok. 5% osób z amputowanymi górnymi kończynami korzysta z protez). Protezy, wykorzystujące zdobycze sztucznej inteligencji wyglądają i zachowują się jak prawdziwe, zapewniając użytkownikowi mocny chwyt, dopasowujący się do kształtu trzymanego obiektu.
  • Handerek Technologies – firma adresująca globalny problem zanieczyszczenia planety plastikiem. Dzięki opatentowanej technologii, rozbijającej strukturę molekularną plastiku, umożliwia efektywny recykling plastikowych odpadów, przekształcając je w substancję, która może posłużyć jako w pełni rafinowane paliwo alternatywne. Technologia zapewnia możliwość recyklingu każdego rodzaju plastiku, również zanieczyszczonego czy tego z domieszką aluminium, co wyróżnia Handerek Technologies na rynku (obecnie jedynie niewielka część plastikowych odpadów uznawana jest za możliwą do poddania obróbce wtórnej).
  • MakeGrowLab – projekt skupiający się na ograniczeniu produkcji plastikowych opakowań poprzez zastąpienie ich biodegradowalnymi materiałami. Proponowana przez startup technologia opiera się na procesie, który nie tylko nie zanieczyszcza środowiska, ale je wzbogaca (biomasa przekształcana jest w produkty i surowce przy udziale mikroorganizmów). Materiał może być hodowany w niemal każdych warunkach, zapewnia lepszą izolację tlenową niż papier i po wykorzystaniu może być rozkładany w domowym kompostowniku, stanowiąc nawóz pod hodowlę kolejnych produktów spożywczych.
  • SolHotAirstartup, zajmujący się produkcją wysoce wydajnych powietrznych kolektorów słonecznych – ich efektywność jest o 20% wyższa od najlepszych dostępnych na rynku rozwiązań przy jednoczesnym ograniczeniu użycia paliw kopalnych. Panele redukują koszty przeznaczone na ogrzewanie, a dzięki temu, że generują dużą ilość ciepła, znajdują zastosowanie także w obiektach przemysłowych oraz przy procesach technologicznych, takich jak np. wysychanie biomasy.
  • VR Tier One – system wirtualnej rzeczywistości, pomagający ludziom po udarze mózgu, zawałach, operacjach kardiologicznych i innych poważnych schorzeniach, obejmujący rehabilitację, psychoterapię i trening poznawczy. Dzięki metodzie „total immersion”, czyli w wolnym tłumaczeniu „totalnego zanurzenia się” w rzeczywistość Tier One, system pomaga pacjentom odciąć się od szpitalnego otoczenia, dostarczając pozytywnych bodźców, zwiększających motywację do aktywnego uczestnictwa w procesie rekonwalescencji.

Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

piec-polskich-startupow-powalczy-milion-dolarow