– Duże banki rozwijają ten sektor, mobilność i tak dalej. Ja się nie dziwię, bo jak Pan idzie lub jedzie po ulicy i widzi Pan ludzi wgapionych w smartfony. Żyjemy w erze informacji i informatyki i to się nie zmieni, a raczej będzie się pogłębiało. Skoro tak, to fintech, czyli rozwiązania finansowe i technologiczne są napewno przyszłością i to nie ulega żadnej wątpliwości – odpowiada Piotr Kuczyński.

Piotr Kuczyński o rynkach finansowych i fintechach

Sytuacja we Włoszech

We Włoszech napięta sytuacja polityczna. Prezydent Sergio Mattarella nie zgodził się na powołanie gabinetu przedstawionego przez populistów, gdzie w fotelu ministra finansów zasiadłby eurosceptyk Paolo Savony. Pojawiło się realne zagrożenie, że Włochy chciałyby opuszczenia strefy euro. Państwo to nie radzi sobie ze skutkami kryzysu finansowego. Włoska gospodarka jest silnie zadłużona a społeczeństwo jest niezadowolone z powodu wysokiego bezrobocia.

– Nie wierzę, żeby Włochy wyszły ze strefy euro, bo to jest głupota ze strony Włoch. Owszem, być może perspektywicznie za dwa, trzy lata, gdyby im się poprawiło i wrócili do lira i mogli go sobie dewaluować tak jak dawniej to robili. Gdy był problem w gospodarce to „dewaluujemy”, gospodarka znów staje się konkurencyjna i wszystko gra. Jednak na początku lir straciłby na wartości jakieś 40% czy 50% więc wszyscy Włosi dostaliby straszliwie po kieszeni i zbiednieli w stosunku do reszty Europy. Dlatego twierdzę, że Włosi nie opuszczą strefy euro, ale zdarzają się też przypadki dziwne jak np. Wielka Brytania, która robi Brexit – stwierdza Piotr Kuczyński, Główny Analityk DI Xelion.

Z Piotrem Kuczyńskim rozmawiał Łukasz Piechowiak.

Zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na YouTube.