To efekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego z 19 marca 2019 r. w odniesieniu do niektórych opłat za płatności transgraniczne w Unii i opłat za przeliczenie waluty. Taryfa dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz Taryfa dla klientów rynku korporacyjnego zmienia się od 15 grudnia 2019 r. – wyjaśnia PKO Bank Polski.

Niższe opłaty za transakcje walutowe w PKO BP

Zmiany dotyczą wybranych transakcji walutowych. Chodzi między innymi o opłaty za standardowe przelewy SEPA (czyli przelewy w euro). Wysokość opłat będzie taka sama, jak za przelewy w złotych. Opłata za takie transakcje będzie wynosić od 0 do 8 zł w zależności od rodzaju konta, z jakiego będą realizowane oraz od tego, czy będą zlecane w aplikacji mobilnej IKO, serwisie internetowym iPKO, na infolinii czy w oddziale. Obniżka dotyczy wszystkich standardowych przelewów SEPA do 28 krajów Unii Europejskiej (w tym także do Polski) oraz Andory, Islandii, Liechtensteinu, Monako, Norwegii, San Marino, Szwajcarii i Watykanu.

Przykładowo jeśli posiadacie PKO Konto za Zero i wyślecie standardowy przelew w euro to zapłacicie:

  • za przelew zlecany za pośrednictwem aplikacji IKO lub serwisu internetowego iPKO – 0 zł, zamiast jak obecnie 8 zł,
  • za przelew zlecony w oddziale lub na infolinii – 5,99 zł, zamiast jak obecnie 15 zł.

Tańsze będą także opłaty za wypłatę gotówki kartami debetowymi w bankomatach za granicą. Opłaty będą wynosić tyle samo, co za wypłaty z bankomatów innych niż PKO BP w kraju. Będzie to dotyczyło wszystkich wypłat kartami z bankomatów, na całym świecie i w dowolnej walucie. Za wypłatę gotówki kartą z bankomatu za granicą zapłacimy 3%, nie mniej niż 5 zł, zamiast jak obecnie 3%, nie mniej niż 10 zł.

PKO Bank Polski obniży również do 0 zł opłaty za przelewy otrzymane w euro.