Cyfryzacja w dużych organizacjach wymaga systemowego podejścia, zwłaszcza gdy zatrudniają one po kilkanaście tysięcy osób. O tym jaka wielkie jest to przedsięwzięcie i wyzwanie świadczą liczby – w przeciągu 2 miesięcy Microsoft Teams zainstalowano na ponad 10 tysiącach komputerów pracowników banków. Bank rozpoczął już także prace nad udostępnieniem Microsoft Teams dla pracowników w oddziałach. W projekt zaangażowane były zespoły PKO Banku Polskiego, OChK, Microsoft i Accenture.

Sama instalacja programu to za mało – jeszcze trzeba nauczyć się go używać w optymalny sposób – eksperci Accenture przeszkolili zespół wewnętrznych trenerów banku oraz przeprowadzili warsztaty dla kilkuset pracowników.

Praca w chmurze

– Partnerstwa strategiczne jakie zawarł Operator Chmury Krajowej, tj. partnerstwo z Google i z Microsoft, pomogą w przejściu banku z tradycyjnego modelu IT, na model oparty na usługach chmurowych. Dzięki nim, spełnione zostały wszystkie warunki niezbędne do bezpiecznej realizacji projektu Road to Cloud. PKO Bank Polski korzysta z wybranych usług OChK. W pierwszej kolejności stworzyliśmy w chmurze 11 tys. stanowisk pracy doradców bankowych, które są teraz uruchamiane. W ciągu 2 miesięcy wdrożyliśmy na ponad 10 tys. stanowisk Microsoft Teams. Chcemy, aby w ciągu najbliższych trzech lat, kluczowe biznesowe systemy IT banku działały w chmurze obliczeniowej opartej o architekturę hybrydową – powiedział Adam Marciniak, wiceprezes zarządu PKO Banku Polskiego.

W instytucjach finansowych z pozoru proste projekty wymagają szerszego spojrzenia biorąc pod uwagę m.in. kwestie związane z regulacjami i bezpieczeństwem. Doświadczony i silny partner jest gwarancją sukcesu tego typu przedsięwzięć. Zespół Accenture był odpowiedzialny za przeprowadzenie procesu w obszarach infrastruktury, bezpieczeństwa, a także wyjątkowo istotnego w bankowości, obszaru „compliance”. Wspieraliśmy bank w zapewnieniu zgodności z regulacjami KNF oraz wymaganiami Standardu Polish Cloud dotyczącymi przetwarzania przez podmioty nadzorowane informacji w chmurze obliczeniowej. Wdrożenie zostało przeprowadzone przy zachowaniu restrykcyjnych polityk bezpieczeństwa banku – mówi Karol Mazurek, Dyrektor Zarządzający, Accenture.

/Fintek