O sprawie napisał Bankier.pl. PKO BP rozważa zakup VeloBanku, ale konkretne decyzje na razie nie zapadły. Na dzisiejszej konferencji prasowej przedstawiciele największego polskiego banku stwierdzili, że temat jest otwarty.

PKO BP przejmie VeloBank?

Obecnie 51% akcji VeloBanku posiada Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a kolejne 49% należy do Systemu Ochrony Banków Komercyjnych (SOBK), założonego przez osiem największych banków komercyjnych w Polsce. Pod koniec czerwca BFG poinformował o rozpoczęciu procesu sprzedaży VeloBanku. Przedmiotem transakcji ma być 100% akcji.

VeloBank powstał w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku. Według stanu na grudzień 2022 roku VeloBank był 9 bankiem w Polsce pod względem wolumenu pożyczek brutto. Według stanu na marzec 2023 roku VeloBank posiadał aktywa o wartości 42 miliardy złotych, depozyty klientów o wartości 39 miliardów złotych oraz kredyty netto o wartości 21 miliardów złotych i nie miał żadnych walutowych kredytów hipotecznych.

Na czwartkowej konferencji prasowej Dariusz Szwed, wiceprezes kierujący pracami zarządu PKO BP stwierdził, że bank analizuje i myśli o złożeniu oferty kupna VeloBanku, ale konkretne decyzje w tej sprawie nie zostały podjęte. Na razie trzeba zaczekać na dalszy rozwój wypadków.

Od momentu powstania VeloBank aktywnie działa na polskim rynku. Uruchomił on nową aplikację mobilną, internetowy serwis transakcyjny, udostępnił płatności za autostrady, wprowadził do oferty Eko-kredyt, czy uruchomił nową platformę VeloMarket.