O planach rozwoju systemu ePłatności dla samorządów w aplikacji mObywatel poinformował podczas konferencji „BGK dla JST” Hubert Gniadowicz, dyrektor pionu usług cyfrowych w Centralnym Ośrodku Informatyki. O sprawie pisze PAP.

W aplikacji mObywatel zapłacisz Apple Pay i Google Pay

– Na dziś w mObywatelu mieszkańcy mogą opłacać podatek od nieruchomości, leśny, rolny i opłatę za zagospodarowanie odpadów komunalnych, jak również łączne zobowiązanie z tych wszystkich opłat. Można je opłacić jednorazowo lub w ratach. W części gmin korzystających z systemu możliwa jest również obsługa płatności przeterminowanych i wnoszenie opłat z odsetkami – powiedział Hubert Gniadowicz, cytowany przez PAP.

Obecnie w aplikacji mObywatel można już opłacać zobowiązania za pomocą BLIKA. Za kilka miesięcy mają do niego dołączyć płatności kartami, prawdopodobnie w przyszłym roku zostanie dołączona obsługa Apple Pay i Google Pay. Dodatkowo Centralny Ośrodek Informatyki chce poszerzyć katalog obsługiwanych opłat dla samorządów.

W trakcie konferencji „BGK dla JST” Hubert Gniadowicz z COI poinformował, że system płatności w mObywatelu wciąż znajduje się fazie pilotażu – podaje PAP. Obecnie ma z niego korzystać blisko 50 gmin różnej wielkości, a kolejne ok. 70 czeka w kolejce do przyłączenia. Wciąż również trwa przyjmowanie zgłoszeń od kolejnych samorządów, które chciałyby dołączyć do pilotażu.

Ostatnio w aplikacji mObywatel 2.0 udostępniono usługę Firma. To rozwiązanie, które ma pomagać przedsiębiorcom oszczędzać czas i unikać „wycieczek” do urzędów.Usługa kierowana jest wyłącznie do osób indywidualnych, prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.