Minister Teresa Czerwińska mówiła o tym, że należy dbać o to, by z rozwoju gospodarczego korzystały wszystkie grupy społeczne. Według niej gospodarka powinna zmierzać w stronę większej innowacyjności, bo model, w którym budowaliśmy konkurencyjność na niższych kosztach pracy, już się wyczerpał.

Wyzwania gospodarcze po 100 latach od odzyskania niepodległości

Pierwszy dzień 8. Europejskiego Kongresu Finansowego upłynął pod znakiem trzech debat na bardzo istotne dla polskiej gospodarki tematy.

Podczas inauguracyjnej sesji plenarnej prezesi instytucji finansowych starali się wskazać najważniejsze w ostatnich 100 latach sukcesy gospodarcze Polski – to nawiązanie do obchodzonej w tym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Zastanawiali się również nad tym, czy większym wyzwaniem dla rodzimej gospodarki była transformacja po 1918 r. czy też po 1989 r.

Druga debata została poświęcona rewolucji technologicznej, która jest coraz bardziej widoczna również w sektorze finansowym. Uczestnicy debaty, wśród których znaleźli się przedstawiciele globalnych koncernów (m.in. Facebook, Accenture, IBM) zgodzili się, że banki uczestniczą w czwartej rewolucji przemysłowej i będą musiały walczyć o rynek z firmami technologicznymi, m.in. na rynku płatności. Nie zabrakło również dyskusji na temat przyszłości kryptowalut oraz tego jak poprawić bezpieczeństwo na rynku finansowym, by uchronić jego uczestników przed cyberprzestępczością.

Podczas wieczornej debaty paneliści rozmawiali o tym, jakie zmiany zachodzą na rynku pracy. Zwrócili uwagę na rozwój sztucznej inteligencji, który każe zadać sobie pytanie o to, czy nie pozbawi ona ludzi miejsc pracy. Zaproszeni do dyskusji eksperci wskazywali również na różnice pokoleniowe i rolę millenialsów, we współczesnych modelach zarządzania korporacyjnego.