W wywiadzie podsumowującym konferencję naukową „Nowe wyzwania regulacyjne i nadzorcze w obszarze innowacji finansowych”, na szereg pytań dotyczących polskiego stanu sektora crowdfundingowego odpowiedzi udzielił Marcin Czugan, prezes ZPF.

„Dynamika rozwoju jak i liczby są imponujące”

Z udzielonego wywiadu płynie zasadniczo pozytywny przekaz. Izabela Kozakiewicz w wywiadzie przeprowadzonym z okazji konferencji naukowej zapytała Marcina Czugana, prezesa ZPF o takie tematy jak: jesienny raport ZPF, dotychczasowy stan sektora crowdfundingowego w Polsce, dynamikę jego rozwoju jak i wrażenia oraz wnioski prezesa dotyczące nadchodzących zmian regulacyjnych w branży.

Od 2018 roku w sektorze crowdfundingowym, notowane są trzycyfrowe wzrosty. Spółki zdobyły już prawie 300 mln PLN w ciągu blisko 10 lat istnienia rynku finansowania społecznościowego w Polsce. Tylko w 2021 roku na emisje akcji i udziałów w ten sposób zdecydowało się ponad 8o firm. Co ciekawe prezes ZPF zwraca uwagę na to, że problematyka odpowiedniego balansu regulacyjnego powoli staje się pieśnią przeszłości między innymi dzięki wyznaczonemu rozporządzeniu oraz ustawie wdrożeniowej.

– Mamy kogo gonić, ale mamy też rozwiązania, technologie i ludzi przede wszystkim, żeby to zrobić – optymistycznie skwitował wnioski z konferencji naukowej Marcin Czugan, prezes ZPF.