Spoko.app  służy do natychmiastowych przelewów międzynarodowych za pomocą aplikacji mobilnej. Rozwiązanie kierowane jest przede wszystkim do cudzoziemców, którzy przyjeżdżają do pracy do innego kraju i chcą przekazać pieniądze do domu.

Wzrost bazy użytkowników

Pod koniec maja 2020 r., gdy firma podjęła decyzję o globalnej ekspansji, liczba użytkowników sięgała 100 tys. W styczniu było ich 320 tysięcy, a po ponad trzech kwartałach Spoko.app zwiększyło tę liczbę już pięciokrotnie.

– Ekspaci potrzebują prostego narzędzia, za pośrednictwem którego mogą w jasny sposób przesłać pieniądze do swoich najbliższych. Wbrew pozorom mimo rozwoju technologicznego w wielu dziedzinach, w tym w bankowości, wielu obcokrajowców np. z Nigerii, ma ograniczone możliwości łatwego przekazywania pieniędzy do Nigerii – mówi Evgeny Chamtonau, CEO Spoko.app.

Co oferuje Spoko.app?

Środki za pośrednictwem Spoko.app można przelewać z korzystając z aplikacji mobilnej i strony internetowej. W zależności od tego, do którego kraju są przekazywane pieniądze, mogą one trafić na kartę, rachunek bankowy, a nawet być odebrane tradycyjnie gotówką do ponad 50 tys. oddziałów instytucji, które współpracują ze Spoko.app.

Obecnie środki można przelać z 32 do 45 krajów, a wśród niech znajdują się m.in. Ukraina, Nigeria, Indie, Turcja, Armenia, Pakistan, Kazachstan czy Azerbejdżan.

Po zalogowania się do Spoko.app należy wybrać, gdzie chcemy przelać pieniądze oraz wybrać kwotę i walutę. Następnie wprowadzić dane nadawcy i odbiorcy oraz wybrać preferowaną metodę płatności. Po potwierdzeniu przelewu pieniądze trafiają do odbiorcy. Jeszcze przez wysłaniem pieniędzy użytkownik widzi koszty całej transakcji.

Rozwój rynku międzynarodowych przekazów będzie się systematycznie rozwijał. Jak wynika z szacunków KBV Research, wartość globalnego rynku cyfrowych przekazów pieniężnych może osiągnąć do 2026 roku wartość 33,9 mld dolarów.

W związku z tym fintech opracował także specjalne rozwiązanie white label skierowane m.in. do banków i firm telekomunikacyjnych, które chcą rozszerzyć swoją ofertę dla ekspatów. Usługa oparta jest na otwartym API, które firmy te mogą w prosty sposób zaimplementować do swojej oferty i zaoferować klientom przelewy.

Niedawno Spoko pozyskało 20 milionów PLN dofinansowania na ekspansję międzynarodową.