Partner serwisu Visa dla biznesu

Polacy domagają się eUrzędów

Fintek
Fintek
#Fintek Reporter#govtech
Opublikowano: 20 listopada 2019, 17:18 Aktualizacja: 13 grudnia 2019, 15:04

Najbardziej pożądanym sposobem załatwiania spraw urzędowych przez Polaków jest internet. Dynamicznie rośnie grupa e-petentów, którzy dzięki Profilowi Zaufanemu mogą bez wychodzenia z domu załatwić sprawy urzędowe online.

E-petent

Grupa e-petentów korzystających z usług govtech rośnie bardzo dynamicznie. Jeszcze rok temu była o połowę mniejsza – w ubiegłym roku 16 proc. Polaków i Polek załatwiało sprawy urzędowe przez internet. Dwa lata temu robiło tak zaledwie 12 proc. badanych.

Prawie co trzeci Polak korzysta z eUrzędów

Pod względem wykorzystania internetu do komunikacji z urzędami podziały ze względu na wiek, płeć czy miejsce zamieszkania tracą na znaczeniu – takie wnioski można wysnuć z tegorocznej edycji badania Autopay Research “Jak załatwiamy sprawy urzędowe”.

Rejestracja samochodu, opłacenie lokalnych podatków, wniosek o wydanie dowodu osobistego – większość z nas najchętniej załatwiałaby te i inne sprawy urzędowe zdalnie, przez internet. Tak zadeklarowało 56 proc. respondentów i respondentek badania.

Chociaż gotowość Polaków i Polek do korzystania z internetu w komunikacji z administracją jest wysoka, w rzeczywistości swoje sprawy załatwiamy zwykle odwiedzając urzędy. Robi tak ciągle 60 proc. petentów i petentek. Nieco ponad jedna trzecia mężczyzn (34 proc.) korzystała z internetu (kiedy było to możliwe). Wśród kobiet odsetek ten był jeszcze niższy (29 proc.). Za to kobiety częściej niż mężczyźni korzystały z telefonu – 11 proc. wskazań, w porównaniu do 6 proc. w przypadku mężczyzn.

"Jak załatwiamy sprawy urzędowe" by Autopay Research

Urząd ma być online nawet w małym mieście

– W ciągu ostatnich kilku lat internet niesamowicie się upowszechnił i zdemokratyzował, również jako narzędzie komunikacji z urzędami i załatwiania wszelkiego rodzaju spraw – komentuje Marcin Jank z Blue Media. – Trochę z przyzwyczajenia zakładamy, że z technologii internetowych najchętniej będa korzystały osoby raczej młodsze, raczej wykształcone i częściej mieszkające w większych ośrodkach miejskich. Założenie to jest jednak dawno nieaktualne. Dostęp do internetu jest dziś powszechny, podobnie jak kompetencje i chęć korzystania z niego. Ograniczeniem jest natomiast dostępność internetowych usług po stronie urzędów – zwykle te obsługujące większe ośrodki miejskie są lepiej zinformatyzowane. Jako dostawca płatności elektronicznych widzimy jednak zainteresowanie e-usługami zarówno w wielkich miastach jak i małych gminach.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

polacy-domagaja-sie-eurzedow