KIR systematycznie publikuje dane z systemu Elixir, Euro Elixir i Express Elixir. Liczba wykonywanych przelewów świadczy nie tylko o zwiększeniu obrotu bezgotówkowego w gospodarce, ale także częściowo o jej kondycji. Co do zasady, im więcej transakcji oraz większa ich wartość, tym lepiej.

Statystyki systemów rozliczeniowych_Elixir_lipiec_2020

Wzrost o 5 mln transakcji

I tak, w lipcu w systemie Elixir rozliczono aż 171,74 mln transakcji o wartości 513 mld zł. To wzrost o 3% w ujęciu liczbowym i 2% w ujęciu wartościowym względem lipca 2019 roku. Najwięcej transakcji przetworzono 13 lipca – 11,4 mln transakcji o wartości 23,6 mld zł. Przypomnijmy, że był to poniedziałek – Polacy często otrzymują wynagrodzenia otrzymują w okolicach 10-tego dnia każdego miesiąca po czym opłacają rachunki i ruszają na zakupy.

Z kolei w systemie Euro Elixir, który umożliwia realizację przelewów w euro w relacjach krajowych i międzynarodowych. W lipcu 2020 roku rozliczono za jego pośrednictwem 2,85 mln transakcji o łącznej wartości 14,78 mld euro. To mniej o 20% niż rok temu, ale spadek wynika z rezygnacji dwóch banków – uczestników systemu w listopadzie 2019 roku.

Statystyki systemów rozliczeniowych_Express_Elixir_lipiec_2020

Szybkie przelewy coraz popularniejsze

Szybkie przelewy robią furorę. Po co czekać na przelew, jak środki mogą być na koncie w kilka minut w banku odbiorcy? Do tego dochodzi eksplozja popularności BLIKA i przelewów na telefon. W lipcu 2020 roku rozliczono 5,27 mln transakcji o wartości 5,53 mld zł – dla porównania rok temu było t 2,3 mln transakcji na kwotę 3,9 mld zł. Oznacza to, że liczba zrealizowanych przelewów natychmiastowych w rok w ujęciu liczbowym zwiększyła się o 129%, a w ujęciu wartościowym aż o 41%. I to dopiero początek.

/LP