– To wyjątkowy i ważny rok w historii profilu zaufanego. Od początku stycznia do dziś założyło go 3 373 061 osób. To niemal trzy razy więcej, niż przez cały 2018 rok. To efekt nie tylko pandemii, ale też naszej konsekwentnej pracy nad przekonywaniem Polaków do korzystania z e-administracji i rosnącego zaufania do naszych cyfrowych rozwiązań – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Profil zaufany coraz popularniejszy

Profil zaufany umożliwia szybki kontakt z urzędami. Mając go możemy korzystać z e-usług, czy podpisywać pisma urzędowe bez wychodzenia z domu. PZ umożliwi nam między innymi złożenie wniosku o nowy dowód osobisty, rejestrację online narodzin dziecka, korzystanie z Internetowego Konta Pacjenta, rejestracje działalności gospodarczej bez wizyty w urzędzie, czy sprawdzenie liczby punktów karnych i historii pojazdu.

Najłatwiej założyć go z wykorzystaniem bankowości elektronicznej. Taką możliwość oferują takie banki jak PKO Bank Polski, Santander Bank Polska, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Alior Bank, Bank Millennium, T-Mobile Usługi Bankowe oraz platforma Envelo. Założenie profilu zaufanego jest bezpłatne.

Dodatkowo Ministerstwo Cyfryzacji podaje, że w ostatnich dniach zintegrowało z węzłem krajowym kolejne 15 banków spółdzielczych. W praktyce oznacza to, że ich klienci także bez wychodzenia z domu mogą założyć PZ. Integrację banków spółdzielczych z węzłem krajowym rozpoczęto na początku lipca. Do dziś dołączyło do niego 328 banków. W sumie planowane jest przyłączenie ponad 500 placówek, a to oznacza ułatwienia dla 1,5 miliona osób – czytamy w komunikacie.

Kolejnym ważnym projektem obok profilu zaufanego jest rządowa aplikacja mObywatel – czyli między innymi dowód osobisty w smartfonie. Dodatkowo już od 5 grudnia wchodzą w życie nowe przepisy, które umożliwią korzystanie z prawa jazdy w telefonie. Prawo jazdy będzie dostępne w aplikacji mObywatel, w module mPojazd.

Zdjęcie: Ministerstwo Cyfryzacji