Podróżni oprócz zakupu wszystkich biletów z taryfy Transport GZM mogą także kupić bilet na kartę płatniczą, a transakcję opłacić bilonem, kartą, środkami zgromadzonymi w systemie Transport GZM lub BLIKIEM. Obsługą transakcji bezgotówkowych zajmuje się Fiserv Polska, właściciel marki PolCard.

Nowe biletomaty solarne na Śląsku oraz w Zaglębiu

W komunikacie czytamy także, że zastosowanie czytników kart płatniczych z tzw. trybem uśpienia pozwala na ograniczenie zużycia energii w czasie, gdy urządzenia nie są używane. To rozwiązanie zwiększa efektywność energetyczną całego systemu, zmniejszając zarówno koszty utrzymania, jak i wpływ na środowisko.

Biletomaty zostały zaprojektowane z myślą o dostępności – ich budowa i rozmieszczenie elementów mają ułatwiać korzystanie z nich osobom z niepełnosprawnościami, m.in. osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich i niskorosłym. Dodatkowo tryb kontrastowy poprawia czytelność ekranu dla osób z zaburzeniami wzroku.

W kontekście marki PolCard warto przypomnieć, że niedawno we współpracy z siecią sklepów Netto udostępniła wpłatę gotówki również dla użytkowników kart Visa. Kilka miesięcy temu podobne rozwiązanie zostało udostępnione posiadaczom kart Mastercard. Aby skorzystać z usługi należy pobrać aplikację PolCard Pay, z którą trzeba powiązać kartę płatniczą i która służy do weryfikacji tożsamości właściciela karty.

Z badania PolCard from Fiserv „Preferencje płatnicze Polaków 2025” wynika, że trzy czwarte Polaków regularnie wybiera płatności bezgotówkowe podczas stacjonarnych zakupów. Dlaczego cieszą się one taką popularnością? 43 proc. wybiera je ze względu na wygodę i brak konieczności noszenia przy sobie gotówki.