Partner serwisu Visa dla biznesu

Policja we współpracy z ZBP rozbiła gang wyłudzaczy kredytów

Fintek
Fintek
#Fintech
Opublikowano: 22 października 2019, 17:00 Aktualizacja: 22 października 2019, 17:02

Wspólna akcja małopolskiej policji i Prokuratury Okręgowej w Krakowie zakończyła się zatrzymaniem 12 osób zajmujących się wyłudzaniem kredytów i pożyczek na ogromną skalę. W akcji udział wzięło ponad 100 funkcjonariuszy. Przy rozpracowaniu grupy przestępczej pomagał Związek Banków Polskich.

Policja pożyczki

Policjanci z Małopolski zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości we współpracy ze Związkiem Banków Polskich, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie, rozpracowali grupę przestępczą wyłudzającą kredyty i pożyczki. Schemat działania oraz ustalenie sprawców było poprzedzone długim i żmudnym śledztwem – czytamy na oficjalnej stronie Policji.

Tydzień temu 15 października doszło do pierwszych zatrzymań. W akcji udział brali małopolscy policjanci, policjanci kryminalni z oddziału prewencji oraz policyjni antyterroryści – w sumie 116 funkcjonariuszy. W wyniku akcji przeprowadzonej w woj. lubuskim, małopolskim, mazowieckim oraz dolnośląskim zatrzymano 12 osób (w wieku od 20 do 43 lat).

Wśród zatrzymanych są osoby kierujące grupą przestępczą, kurierzy, pośrednicy bankowi i pracownicy banków. Przeszukano 28 miejsc, w których policjanci zabezpieczyli telefony komórkowe, karty sim, komputery, fałszywą dokumentację oraz dokumenty tożsamości wykorzystywane w przestępczym procederze.

Przestępczy proceder był skomplikowany i bardzo dobrze przygotowany

Członkowie grupy korzystali z bazy danych zawierającej dane osobowe (nazwiska, numery dowodów osobistych itp.) co najmniej kilkuset osób. Sprawcy użyli tych danych do założenia przez Internet rachunków bankowych, na które następnie wpływały środki finansowe wyłudzonych z kredytów i pożyczek. W tym skomplikowanym procesie dochodziło również do fałszowania dokumentacji, na podstawie której takie kredyty bądź pożyczki mogły być udzielane. Gotówka pochodząca z oszukańczych transakcji była wypłacana w bankomatach.

Po pewnym czasie osoby, na których dane zakładano fikcyjne rachunki bankowe zaczęły dostawać powiadomienia o nieuregulowanych ratach kredytów i pożyczek. W wielu przypadkach dochodziło nawet do wszczęcia postępowań komorniczych, w wyniku których nieświadome o niczym osoby mogły stracić dorobek życia.

Dwanaście zatrzymanych osób usłyszało już zarzuty, w tym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i m.in. oszustwa. 16 października br. decyzją sądu 6 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych. Co do pozostałych osób zastosowano nieizolacyjne środki zapobiegawcze takie jak dozory Policji, zabezpieczenia majątkowe i zakazy opuszczania kraju.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

policja-we-wspolpracy-z-zbp-rozbila-gang-wyludzaczy-kredytow