Partner serwisu Visa dla biznesu

Policja zatrzymała kolejnych oszustów używających metody „na BLIKA”

Fintek
Fintek
#BLIK#Cyberbezpieczeństwo
Opublikowano: 6 września 2019, 14:17 Aktualizacja: 6 września 2019, 16:18

Policjanci z Torunia zatrzymali dwóch młodych mężczyzn podejrzanych o oszustwa tak zwaną metodą „na BLIKA”. 19-latek wpadł na gorącym uczynku podczas wypłaty gotówki z bankomatu. Teraz on i jego 21-letni kompan odpowiedzą za wyłudzenia. Grozi im do 8 lat więzienia.

Dostałeś sms-a z prośbą o dopłatę do przesyłki? To może być oszustwo

To nie pierwsza tak sytuacja. W maju bieżącego roku zachodniopomorska Policja z tego samego powodu zatrzymała nastolatków – w wieku 17 i 18 lat. Jeden z aresztowanych w dniu zatrzymania dokonał 7 wypłat z bankomatu i posiadał przy sobie 6,8 tys. zł pochodzących z przestępstw.

Wyłudzenia „na BLIKA” wciąż modne

Przestępcy stale modyfikują swoje metody i wykorzystują każdą okazję, aby wprowadzić w błąd i wykorzystać zaufanie niczego nie podejrzewających osób. Oszustwa „na BLIKA” nasiliły się od początku bieżącego roku, ale trzeba pamiętać, że wina nie leży po stronie zabezpieczeń BLIKA. Złodzieje wykorzystują naiwność ofiar, które same podają im kod BLIK i autoryzują transakcję w aplikacji mobilnej swojego banku. Więcej o tak zwanym „wyłudzaniu na BLIKA” pisaliśmy tutaj.

Jak działali oszuści z Torunia? W ostatni wtorek toruńscy policjanci otrzymali informację o tym, że mieszkanka Warszawy mogła paść ofiarą oszustwa. Wszystko wskazywało na to, że sprawca działał z Torunia. Kobieta, która padła ofiarą wyłudzenia, dzień wcześniej, na jednym z portali społecznościowych, znalazła ofertę sprzedaży biletów na koncert. Osoba, która oferowała do sprzedaży bilety jako formę zapłaty zażądała kodu BLIK.

Pokrzywdzona przekazała ten kod osobie, która oferowała bilety i zatwierdziła płatność PIN-em. Z jej konta pobrane zostały środki, lecz sprzedający nie przesłał biletów. Kobieta wiedziała, że wypłaty kilkuset złotych dokonano w  okolicach Torunia. Pokrzywdzona postanowiła podać się za inną osobę i jeszcze raz skontaktowała się ze sprzedającym celem zakupu biletów. O czym poinformowała policjantów z Torunia.

Kryminalni, podejrzewając, że sprawca powtórzy przestępczy scenariusz, urządzili zasadzkę. Około południa przed jednym z wytypowanych przez policjantów bankomatów w Małej Nieszawce pojawił się młody mężczyzna. 19-latek został zatrzymany, po czym trafił do policyjnej celi. Policjanci wpadli również na trop jego 21-letniego kompana, który także znalazł się w areszcie. Przestępczy duet już usłyszał zarzuty wyłudzenia i usiłowania wyłudzenia. Wszystko wskazuje na to, że mężczyźni oszukali w ten sposób szereg osób.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

policja-zatrzymala-kolejnych-oszustow-uzywajacych-metody-na-blika