JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT przedsiębiorcy za dany okres. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej, w określonym układzie i formacie, ułatwiającym i standaryzującym przetwarzanie danych. Mikroprzedsiębiorcy są ostatnią grupą objętą nowym obowiązkiem.

Czytaj także: Od dziś leasing na Allegro we współpracy z LeaseLink

Ministerstwo Finansów skupi się na edukacji – kary to ostateczność

Ministerstwo Finansów skupi się na edukacji - kary to ostateczność. 95% przedsiębiorców złożyło JPK w terminie.

– Dziękuję przedsiębiorcom za dyscyplinę i złożenie dokumentu w terminie. Od tego roku wszystkie firmy, także mikro, przesyłają JPK_VAT. To bardzo ważny etap reformy systemu podatkowego. Analiza przesłanych plików przyczyni się zarówno do zmniejszenia liczby fizycznych kontroli, zapewnienia uczciwej konkurencji jak i dalszego uszczelnienia w zakresie VAT. Możliwy też będzie stały elektroniczny kontakt administracji z przedsiębiorcami – powiedziała minister finansów prof. Teresa Czerwińska.

Pierwsze szacunki Ministerstwa Finansów wskazują, że z obowiązku przesyłania JPK_VAT w terminie wywiązało się 93-95 proc. firm. Część przedsiębiorców korygowała dokument lub ze względu na rozmiar składała ich więcej.

– Polscy przedsiębiorcy poradzili sobie lepiej z tym zadaniem niż np. Czesi, gdzie za pierwszym razem dokumentów nie przesłało ponad 16 proc. firm. Duże znaczenie miała tutaj wielomiesięczna kampania informacyjno-edukacyjna, jaką prowadziły wspólnie Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS). W kolejnych tygodniach KAS będzie skupiała się głównie na edukacji w zakresie JPK. Będziemy pomagać i wyjaśniać. Na razie kary będą ostatecznością – podkreślił wiceminister finansów, zastępca szefa KAS Paweł Cybulski.

Przy składaniu JPK przydatny okazał się Profil Zaufany (eGO), który służył jako uwierzytelnienie przedsiębiorcy. Można go założyć w bardzo prosty sposób w każdym urzędzie lub przez Internet. A co jeśli zapomnimy o przesłaniu pliku? Wtedy podobnie jak w przypadku składania PIT-a możemy złożyć tak zwany czynny żal.

Do wygenerowania JPK_VAT posłuży aplikacji e-mikrofirma, którą można pobrać ze strony internetowej resortu finansów.  E-mikrofirma umożliwia m.in. wystawianie faktur krajowych, zapisywanie faktur zakupu, automatyczne utworzenie ewidencji VAT na podstawie wprowadzonych dokumentów czy dodanie sprzedaży paragonowej. Dzięki niej podatnicy automatycznie wygenerują JPK_VAT (na bazie ewidencji VAT), wyślą go do Ministerstwa Finansów oraz pobiorą Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Mikroprzedsiębiorco – ta aplikacja pomoże Ci złożyć JPK.

Ministerstwo Finansów/RT