Platforma BIK Open API uruchomiona zaledwie kilka miesięcy temu spotyka się z dużym zainteresowaniem ze strony młodych przedsiębiorców, ale również korporacji i banków. Sama koncepcja piaskownic technologicznych stanowi szansę dla polskiego ekosystemu startupowego i otwiera możliwość stworzenia przestrzeni współpracy pomiędzy młodymi pomysłodawcami a korporacyjnymi klientami na ich innowacyjne rozwiązania.

O przyszłości piaskownicy technologicznej BIK HUB Izabela Kozakiewicz rozmawia z Pawłem Żurkiem, Dyrektorem Biura Architektury i Nowych Rozwiązań, BIK S.A.

Zachęcamy również do odsłuchania trzech pierwszych odcinków cyklu edukacyjnego o piaskownicy technologicznej:

Odcinek 1/4 Piaskownica technologiczna – dla kogo i dlaczego warto dołączyć,

Odcinek 2/4 Rodzaje dostępnych danych i use case’y w piaskownicy technologicznej BIK HUB,

Odcinek 3/4 Dlaczego warto spotkać się z BIK HUB na hackathonach.

Otwarcie na UE i UK

Plany dotyczące przyszłości piaskownicy technologicznej BIK HUB dotyczą szeregu nowych usług, jest w niej miejsce na nowe inicjatywy, nadal związane z integracją danych, ale także z wykorzystaniem wiedzy ekspertów BIK w obszarze technologii blockchain czy biometrii behawioralnej.

Platforma BIK Open API, jako pierwsza inicjatywa BIK HUB, wejdzie z etapu pilotażu w fazę komercjalizacji. Pilotaż piaskownicy, prowadzony obecnie geograficznie na terenie miasta Łodzi, zostanie w kolejnych krokach rozszerzony na duże aglomeracje, a docelowo – na całą Polskę. Twórcy BIK HUB planują w niedalekiej przyszłości otworzyć się także w formie komercyjnej na firmy nie tylko z Polski, ale również z innych krajów Unii Europejskiej i te z Wielkiej Brytanii.

– Jesteśmy zdeterminowani, aby wyjść szeroko poza CEE – dodaje Paweł Żurek, Dyrektor Biura Architektury i Nowych Rozwiązań, BIK S.A., zaangażowany w rozwój BIK HUB.

Przyspieszona komercjalizacja rozwiązań startupowych

BIK HUB stawia sobie za cel aktywne wspieranie młodych przedsiębiorców na drodze komercyjnego wdrożenia ich pomysłów biznesowych. Dlatego też poza strumieniami danych i doradztwem w zakresie technologicznym, udostępnia również doradztwo i mentoring biznesowy ze strony strategicznych Partnerów piaskownicy – Microsoft, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i Fundacji Fintech Poland.

– Komercjalizacja innowacyjnych pomysłów technologicznych możliwa jest na wiele sposobów, a my chcemy udostępnić młodym przedsiębiorcom przynajmniej kilka takich dróg. Jedną z nich jest dostęp do klientów, z którymi w BIK pracujemy na co dzień. Są to organizacje korporacyjne, dzięki którym w stosunkowo nieskomplikowany sposób młode pomysły mogą znaleźć biznesowe zastosowanie w dużej skali. Inną ścieżką, którą będziemy ćwiczyć, jest wspólne wprowadzanie rozwiązań z młodymi, między innymi w formule podziału zysku lub akwizycji rozwiązań – mówi Paweł Żurek.

BIK HUB chce również być miejscem, w którym rozwijają się startupy nie tylko z branży fintech, dla której BIK jest naturalnym wyborem. Liczba i bogactwo kategorii danych zintegrowanych w piaskownicy mają na celu stworzenie ekosystemu dla przedsięwzięć z branż insruchtech, e-commerce, nieruchomości czy marketingowej.

Partnerami cyklu edukacyjnego są: Comparic.pl, Comparic24.tv, Fintek.pl, paktzbiznesem.pl, portfelpolaka.pl, reach4.biz