Proces re-rejestracji miał na celu m.in. potwierdzenie, że regulacje i procedury stosowane przez Billon Financial są zgodne z wymaganiami PSD2. Billon został zarejestrowany jako SEMI (Small E-Money Institution) jako jedna z dwóch firm wykorzystujących technologię blockchain i jako jedyna zapisująca w ten sposób regulowane waluty.

Pieniądz elektroniczny nie jest kryptowalutą, lecz cyfrową alternatywą dla gotówki, która umożliwia użytkownikom przechowywanie funduszy na karcie, telefonie lub za pośrednictwem Internetu w celu dokonywania transakcji płatniczych.

Billon dostosował swoją działalność do PSD2

– Już 9 lat temu Parlament Europejski wydał dyrektywę dotyczącą e-pieniędzy, czyniąc je prawnym środkiem płatniczym. Cyfrowe pieniądze mogą być wydawane przez banki i inne instytucje finansowe, a używać ich można tak samo, jak gotówki i środków na rachunku bankowym. Nasz blockchain spełnia regulacyjne wymogi pieniądza elektronicznego, dlatego możemy na nim zapisywać waluty narodowe, ale nie kryptowaluty. To jest fundamentalna różnica – mówi Andrzej Horoszczak, prezes i założyciel Billon Group.

System blockchain stworzony przez Billon oparty jest na zaawansowanej kryptografii oraz technologii rozproszonego rejestru (DLT). Technologia Billon jako jedyna na świecie umożliwia transakcje finansowe prawdziwymi pieniędzmi – złotówkami lub funtami brytyjskimi – oraz zapisywanie całych dokumentów bezpośrednio w sieci blockchain. Na podstawie tej technologii spółka buduje rozwiązania biznesowe upraszczające obieg pieniędzy i danych, od masowych wypłat przez mikropłatności, po przechowywanie wrażliwych dokumentów.

Billon w zgodzie z regulacjami UE umożliwia także transakcje w cyfrowych złotówkach. Architektura blockchain gwarantuje pełne bezpieczeństwo płatności. Dodatkowo, system może mieć wbudowane mechanizmy automatycznego wykrywania anomalii, pozwalające na identyfikowanie i blokowanie w czasie rzeczywistym podejrzanych transakcji.

Rozwiązania Billon obsługują rynek alternatywnych płatności, szacowany do 2020 r. na 1,4 bln dolarów. Polska spółka z biurami w Warszawie i Londynie oferuje narzędzia do wypłaty nagród motywacyjnych, handlu online oraz dedykowane rozwiązania do obsługi dowolnych procesów biznesowych. W lutym Billon we współpracy z Microsoft rozpoczął pracę nad możliwością wykorzystania technologii blockchain w PGNiG. Zakres współpracy może objąć zarówno stworzenie platformy obsługi klienta indywidualnego, platformy do handlu gazem i energią, jak również płatności w systemach elektromobilności.

W grudniu 2017 r. w kilku polskich bankach przeprowadzono testy tzw. trwałego nośnika, stworzonego przez Billon, które były koordynowane przez Biuro Informacji Kredytowej. Celem tych działań było sprawdzenie kluczowej w tym przypadku możliwości tej technologii, a więc zapisu dokumentów bezpośrednio na blockchainie. Każdy bank może dysponować miejscem na przechowywanie 5 mln nowych dokumentów i zapis 41 bilionów bajtów w ciągu doby. Dzięki tej technologii bank jest w stanie obsłużyć ogromną liczbę dokumentów zapisywanych w krótkim czasie, nie obciążając przy tym swojej infrastruktury IT.

Billon/RT