Korki drogowe, będące jedną z głównych przyczyn zanieczyszczenia powietrza, powodują również miliardowe straty finansowe dla naszej gospodarki i polskich przedsiębiorców. Według wyników badań TomTom Traffic Index 2017, Łódź jest najbardziej zakorkowanym miastem Europy, Warszawa zaś zajmuje 42. miejsce w niechlubnym rankingu wśród największych światowych metropolii. Łącznie, korki drogowe w tych dwóch miastach, generują ponad 3,5 miliarda złotych kosztów rocznie.

Czytaj także: Kasy fiskalne w Uberze. Płatność także gotówką

Ile czasu dziennie spędzamy w korkach?

46 minut dziennie, czyli 178 godzin rocznie – tyle czasu tracą mieszkańcy stolicy województwa łódzkiego z powodu zakorkowanych dróg. Według raportu TomTom Traffic, osoby podróżujące po Łodzi muszą liczyć się z tym, że ich podróż wydłuży się o 51%, a podczas wieczornego szczytu nawet o 88%. To najwyższy wynik w Europie i piąty na świecie. Choć wyniki prezentują się fatalnie, to sytuacja i tak uległa poprawie w stosunku do ubiegłego roku (o 3 punkty procentowe).

Natomiast mieszkańcy Warszawy, wyruszając w drogę po mieście, mogą spodziewać się, że ich podróż przedłuży się o 37%. W korkach warszawiacy spędzają 41 minut dziennie, co daje 158 godzin w skali roku. Uczucie irytacji kierowców i fatalne konsekwencje dla środowiska to tylko część negatywnych skutków zakorkowanych miast. Straty finansowe spowodowane tym zjawiskiem szacuje się na miliardy złotych.

Czytaj także: Płatności internetowe w urzędach stanu cywilnego

Korki w Warszawie to koszty rzędu 2,6 mld zł rocznie

Ponad 1,2 miliona samochodów poruszających się po stolicy polski z godzin spędzonych w korkach generuje koszty na poziomie 2,6 miliarda złotych rocznie, za taką sumę można wybudować dwa Stadiony Narodowe. Najbardziej zakorkowane miasto Europy, Łódź, ze swoimi 400 tys. pojazdów musi liczyć się ze stratami wynoszącymi aż 919 milionów złotych. Kogo najbardziej dotykają szkody spowodowane zakorkowaniem miast?  Przede wszystkim polskich przedsiębiorców.

– Godziny spędzone w korku powodują ogromne koszty nie tylko dla branży transportowej i logistycznej, ale także dla wszystkich przedsiębiorców, którzy posiadają w swojej firmie samochody używane do podróży służbowych. Każda godzina spędzona za kółkiem w korku powoduje sytuację, w której nie tylko opóźnia się realizacja zadań, ale również pracownik nie może poświęcić czasu na bezpośrednią pracę z klientem – komentuje Marek Kujawiński, Dyrektor Sprzedaży w TomTom Telematics.

– Rozwiązania telematyczne mogą pomóc firmom w przezwyciężeniu tych problemów. Wszystko dzięki stałemu monitoringowi natężenia ruchu, który pomaga w zaplanowaniu optymalnej trasy podróży, umożliwiającej ominięcie korków zarówno podczas podróży, jak i jeszcze przed wyruszeniem w drogę np. poprzez wsparcie odpowiedniego przydziału zadań do pojazdów uwzględniając aktualną sytuację drogową – dodaje Marek Kujawiński.

Źródła

Wyliczenia, łącznych kosztów generowanych przez  korki, oparte zostały na pomnożeniu liczby godzin spędzonych rocznie przez kierowców w korkach drogowych poprzez liczbę samochodów poruszających się po danym mieście oraz przy uwzględnieniu obowiązującej w Polsce od 1 stycznia 2017 roku minimalnej stawki godzinowej wynoszącej 13 zł brutto.

Informacje o liczbie pojazdów dla Warszawy i Łodzi pochodzą z raportu: „Krajowe ramy polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych” przygotowanego przez Ministerstwo Energii. Raport dostępny do pobrania jest pod tym linkiem.