W pierwszej połowie roku sfinalizowano w Polsce 68 transakcji fuzji i przejęć wobec 129 w tym samym okresie 2019 roku, a ich łączna wartość była mniejsza o 65 proc. i wyniosła 1,4 mld euro, wynika z analizy danych Thomson Reuters i Catalyst. Dla porównania liczba transakcji w Europie Zachodniej spadła w tym okresie o 41 proc. do 6.186.

Wśród największych transakcji na polskim rynku, których zamknięcie nastąpiło w tym roku, było m. in. przejęcie grupy energetycznej Energa przez PKN Orlen (660 mln euro), nabycie Polskich ePłatności przez duńską Grupę Nets (405 mln euro) oraz zakup spółki Danwood przez koreański koncern budowlany GS Engineering & Construction (140 mln euro).

Mocne spadki na rynku fuzji i przejęć w I kwartale 2020

– Wielu inwestorów postanowiło przeczekać okres największej niepewności związanej z epidemią, by przekonać się, jak zamrożenie gospodarki wpłynie na funkcjonowanie poszczególnych sektorów oraz wyniki finansowe spółek, a co za tym idzie ich wyceny. Ponadto, w ostatnich miesiącach banki finansujące transakcje mocno zaostrzyły warunki kredytowe, co w wielu przypadkach opóźnia zamknięcie transakcji – powiedział Dominik Olszewski, partner zarządzający Saski Partners.

Eksperci Saski Partners spodziewają się, że wraz ze stabilizacją sytuacji makroekonomicznej, powinna znacznie wzrosnąć aktywność inwestorów zainteresowanych dalszą ekspansją w Polsce. Jednocześnie spowolnienie gospodarcze może ograniczyć oczekiwania cenowe właścicieli przedsiębiorstw i skłonić ich do szybszej sprzedaży.

Kryzys dotyka także globalny rynek inwestycyjny. W ciągu pierwszych czterech miesięcy bieżącego roku liczba transakcji z udziałem funduszy private equity gwałtownie spadła. W kwietniu liczba nowych przejęć dokonanych przez fundusze była o 60 proc. niższa niż w styczniu – to dane Bain & Company. Z kolei CB Insights podawał, że w I kwartale 2020 roku globalne fintechy pozyskały finansowanie na kwotę 6,1 mld USD, czyli blisko 20% mniej niż w analogicznym okresie rok temu. To najgorszy wynik od roku 2017.

Teraz czas na odbicie

Pomimo pandemii transakcje cały czas są zawierane – zwraca uwagę Saski Partners. Wśród największych przejęć ogłoszonych w minionych tygodniach są m. in. kupno Grupy Interia przez Telewizję Polsat, sieci sklepów Tesco w Polsce przez właściciela Netto, czy też przejęcie stacji paliw eMila przez spółkę Anwim, do której należy marka Moya. Ponadto, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęło negocjacje w trybie wyłączności ze spółką Tauron Polska Energia na kupno 100 proc. udziałów w spółce Tauron Ciepło.

Nie bez znaczenia jest fakt, że jeszcze przed wybuchem pandemii fundusze private equity zgromadziły na świecie rekordowo wysokie środki pieniężne na inwestycje.

– Środki na inwestycje zgromadzone przez fundusze nieustannie rosną i według różnych szacunków sięgają już w skali globalnej około 2,6 biliona dolarów. W naszym regionie również są to znaczne kwoty, co może wpłynąć na to, że przy potencjalnie niższych wycenach spółek, fundusze intensywniej będą szukać okazji inwestycyjnych – komentuje Dominik Olszewski.

Z punktu widzenia branży fintech warto wspomnieć także o ostatniej inwestycji w spółkę Symmetrical, która pozyskała 25 mln złotych. Wśród inwestorów można wymienić takie fundusze jak Global Founders Capitali Partech. Niemniej sytuacja na polskiej giełdzie wciąż jest bardzo niepewna. Co ciekawe debiut na GPW planuje Allegro – takie IPO było by bez wątpienia wydarzeniem roku. Gigant e-commerce wyceniany jest na około 10 mld euro.