Organizatorami „Polskie IT dla Ukrainy” są: Software Development Association Poland (SoDA) – inicjator projektu, Fundacja Digital Poland, Fundacja Tech to The Rescue, ITCorner, Just Join IT, KIGEiT, Klaster CyberMadeInPoland, Klaster ICT Pomorze Zachodnie, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (PIIT) oraz Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT).

Polskie IT dla Ukrainy – inicjatywa którą warto znać

„Polskie IT dla Ukrainy” to długofalowy projekt, w który biorą udział zrzeszenia i organizacje ICT. W ramach tej inicjatywy oferowane jest przede wszystkim wsparcie techniczne. Chodzi tu o produkty i usługi, które usprawniają działania wolontariuszy czy organizację transportu obywateli Ukrainy. To także pomoc prawna m.in. przy legalizacji pobytu i szukaniu zatrudnienia w Polsce. Co więcej „Polskie IT dla Ukrainy” walczy z dezinformacją i fake newsami dotyczącymi wojny w Ukrainie.

W ramach projektu uruchomiona została również zbiórka charytatywna we współpracy z Fundacją Ukraina. Zebrane środki w całości przeznaczane są na pomoc humanitarną, zakup sprzętu medycznego oraz taktycznego. Oczywiście fundusze obejmują także transport dóbr na granicę polsko-ukraińską, a następnie w głąb zaatakowanej Ukrainy.

– Dzięki współpracy z Fundacją Ukraina na bieżąco identyfikujemy i realizujemy potrzeby medyczne czy sprzętowe zgłaszane do nas z frontu. Równolegle skupiamy się na kwestiach legislacyjnych, edukacyjnych oraz walce z fake newsami, angażując do pomocy firmy zrzeszone w naszych organizacjach oraz podmioty zewnętrze specjalizujące się w danej dziedzinie. Jesteśmy też w kontakcie z IT Ukraine Association zarówno w kwestiach pomocy humanitarnej, jak i ściśle powiązanych z branżą. – mówi Bartosz Majewski, Prezes SoDA.

Dużą akcją prowadzoną obecnie w ramach projektu jest zbiórka charytatywna Polski TECH i biznes dla walczącej Ukrainy #CyberBridge na rzecz Fundacji Ukraina. W zakładce zbiórki w serwisie zrzutka.pl codziennie aktualizowana jest lista potrzeb zgłaszanych przez stronę ukraińską za pośrednictwem Fundacji, która następnie z zebranych środków finansuje odpowiednie zakupy. Do tej pory udało się w ten sposób zamówić i dostarczyć na tereny objęte wojną środki medyczne oraz sprzęt taktyczny za kwotę ponad 620 000 złotych.

– Skuteczna pomoc w obecnej sytuacji jest możliwa tylko przy ścisłej współpracy zaangażowanych. Środki z naszej zbiórki trafiają do Fundacji Ukraina, przy pomocy której możemy realizować zamówienia medykamentów oraz rzeczy technicznych i taktycznych – w zależności od aktualnych potrzeb. Dzięki dużym kwotom pochodzącym ze zbiórki możemy więc realizować większe zamówienia w korzystniejszych cenach i w krótszym czasie. Koordynujemy działania w obszarach komunikacji z Ukrainą (szpitale, bataliony, ODA), wolontariuszy, działu zakupów i transportu. Wraz z Fundacją robimy wszystko, aby dary jak najszybciej trafiały do potrzebujących oddziałów w Ukrainie. Warto przy tym podkreślić, że działamy w sposób transparentny, od współpracy ze zweryfikowanymi partnerami po rozliczenie wydatków przez Fundację. – mówi Mateusz Romanow, CEO KYOTU Technology & 25wat i Koordynator akcji Polskie IT dla Ukrainy.

Do udziału w akcji można przyłączyć się, wpłacając pieniądze na stronie Zrzutki lub dostarczając wskazane dary fizycznie do punktów zbioru i segregacji przy ulicach Rakietowej 37 (sprzęt taktyczny) oraz Oławskiej 24 (sprzęt medyczny) we Wrocławiu. Zbiórka została objęta patronatem Konsulatu Ukrainy w Polsce oraz Prezydenta Wrocławia.

Jak można pomóc w realizacji projektu?

Na zbiórkę Polski TECH i biznes dla walczącej Ukrainy #CyberBridge datek może wpłacić każda osoba fizyczna lub firma, bez względu na sektor, w jakim działa. Przedsiębiorstwa z obszaru szeroko rozumianego IT mają natomiast możliwość włączenia się w inicjatywę „Polskie IT dla Ukrainy” również od strony koncepcyjnej i wykonawczej. Wszelkie informacje na temat projektu i możliwości jego wsparcia dostępne są na stronie www.polskieit.pl oraz pod adresem: ukraina@sodapl.com .