Transakcja z udziałem Symmetrical.ai to jedna z największych w historii polskiego pre-seed runda finansowania. To również jedna z największych rund finansowania z udziałem funduszy VC na Polskim rynku od początku 2019 r. Spółka Symmetrical.ai, pracująca nad zniwelowaniem asymetrii informacyjnej i poprawieniem efektywności rynku usług finansowych, zamknęła właśnie swoją pierwszą rundę finansowania, w której pozyskała 5,8 mln zł (1,35 mln euro).

– Symmetrical to odpowiedź na rozwój rynku usług finansowych przez ostatnie 20 lat, który to poszedł zdecydowanie w złym kierunku. Dziś znalezienie dopasowanego do danego profilu klienta i dobrze wycenionego produktu finansowego jest trudne i zajmuje dużo czasu. W rezultacie, wielu ludzi pozostaje poza rynkiem bankowym, a reszta zazwyczaj przepłaca za większość usług finansowych – podkreśla Piotr Smoleń, prezes i współzałożyciel spółki, przedsiębiorca fintechowy, który zbudował i sprzedał firmę fintechową Turbine Analytics (analityka buy-side w modelu SaaS) do inwestora branżowego ProService Finteco.

Tanie i etyczne finansowanie w ramach fintech as a service

– Chcemy zrewolucjonizować rynek i stworzyć uczciwą, przejrzystą i efektywną infrastrukturę sektora bankowego, pozwalającą klientom na całym świecie na dostęp do taniego i etycznego finansowania, a jednocześnie umożliwiającą inwestorom efektywną alokację kapitału, praktycznie bez kosztów transakcyjnych – zaznacza Daniel Wartołowski, dyrektor operacyjny i drugi z założycieli spółki.

Nowi inwestorzy w Symmetrical.ai to trzy fundusze VC: Finch Capital (inwestor wiodący), Market One Capital oraz Plug & Play. Firmę dokapitalizowała również grupa aniołów biznesu. Symmetrical przeznaczy pozyskane środki na dalszy, dynamiczny rozwój produktu oraz na ekspansję na rynku brytyjskim i polskim.

Jak działa Symmetrical.ai?

Symmetrical.ai działa w modelu fintech-as-a-service, tak jak znane w rozwiniętych gospodarkach spółki Solaris, Tink czy Plaid.com. Firma tworzy platformę w ramach chmury kredytowej (ang. credit cloud), do której każdy – niezależnie od kontekstu – może się w kilkanaście minut podłączyć i, niczym instytucja finansowa, rozpocząć udzielanie kredytów.

Dla klientów indywidualnych platforma Symmetrical.ai oznacza, że o udzielenie mu kredytu konkurować będą różne instytucje, oferując warunki najkorzystniejsze dla niego: zarówno w sytuacji, kiedy inicjatorem procesu są instytucje finansowe walczące o klienta, jak również wówczas, kiedy to klient aktywnie poszukuje możliwości sfinansowania bieżącej potrzeby konsumpcyjnej. Spółka kreuje w ten sposób efektywny i transparentny rynek finansowy, promujący jednocześnie etyczne finanse. Misją Symmetrical jest bowiem przywrócenie społeczeństwu kontroli nad danymi oraz zwiększenie dostępności (ang. inclusiveness) kapitału na całym świecie.