Partner serwisu Visa dla biznesu

Polsko-brytyjski fintech pozyskał 5,8 mln zł na rozwój

Fintek
Fintek
#Fintech#Fundraising
Opublikowano: 28 maja 2019, 09:01 Aktualizacja: 28 maja 2019, 14:08

Symmetrical.ai to polsko-brytyjska spółka działająca w modelu fintech-as-a-service, prowadząca platformę do udzielania prostego i wygodnego finansowania, kojarząca potrzebujących kapitału z oferującymi go instytucjami finansowymi. Teraz, w ramach rundy pre-seed w wysokości 5,8 mln zł (1,35 mln euro), do grona jej udziałowców dołączyły 3 fundusze VC oraz grupa aniołów biznesu.

Transakcja z udziałem Symmetrical.ai to jedna z największych w historii polskiego pre-seed runda finansowania. To również jedna z największych rund finansowania z udziałem funduszy VC na Polskim rynku od początku 2019 r. Spółka Symmetrical.ai, pracująca nad zniwelowaniem asymetrii informacyjnej i poprawieniem efektywności rynku usług finansowych, zamknęła właśnie swoją pierwszą rundę finansowania, w której pozyskała 5,8 mln zł (1,35 mln euro).

– Symmetrical to odpowiedź na rozwój rynku usług finansowych przez ostatnie 20 lat, który to poszedł zdecydowanie w złym kierunku. Dziś znalezienie dopasowanego do danego profilu klienta i dobrze wycenionego produktu finansowego jest trudne i zajmuje dużo czasu. W rezultacie, wielu ludzi pozostaje poza rynkiem bankowym, a reszta zazwyczaj przepłaca za większość usług finansowych – podkreśla Piotr Smoleń, prezes i współzałożyciel spółki, przedsiębiorca fintechowy, który zbudował i sprzedał firmę fintechową Turbine Analytics (analityka buy-side w modelu SaaS) do inwestora branżowego ProService Finteco.

Tanie i etyczne finansowanie w ramach fintech as a service

– Chcemy zrewolucjonizować rynek i stworzyć uczciwą, przejrzystą i efektywną infrastrukturę sektora bankowego, pozwalającą klientom na całym świecie na dostęp do taniego i etycznego finansowania, a jednocześnie umożliwiającą inwestorom efektywną alokację kapitału, praktycznie bez kosztów transakcyjnych – zaznacza Daniel Wartołowski, dyrektor operacyjny i drugi z założycieli spółki.

Nowi inwestorzy w Symmetrical.ai to trzy fundusze VC: Finch Capital (inwestor wiodący), Market One Capital oraz Plug & Play. Firmę dokapitalizowała również grupa aniołów biznesu. Symmetrical przeznaczy pozyskane środki na dalszy, dynamiczny rozwój produktu oraz na ekspansję na rynku brytyjskim i polskim.

Jak działa Symmetrical.ai?

Symmetrical.ai działa w modelu fintech-as-a-service, tak jak znane w rozwiniętych gospodarkach spółki Solaris, Tink czy Plaid.com. Firma tworzy platformę w ramach chmury kredytowej (ang. credit cloud), do której każdy – niezależnie od kontekstu – może się w kilkanaście minut podłączyć i, niczym instytucja finansowa, rozpocząć udzielanie kredytów.

Dla klientów indywidualnych platforma Symmetrical.ai oznacza, że o udzielenie mu kredytu konkurować będą różne instytucje, oferując warunki najkorzystniejsze dla niego: zarówno w sytuacji, kiedy inicjatorem procesu są instytucje finansowe walczące o klienta, jak również wówczas, kiedy to klient aktywnie poszukuje możliwości sfinansowania bieżącej potrzeby konsumpcyjnej. Spółka kreuje w ten sposób efektywny i transparentny rynek finansowy, promujący jednocześnie etyczne finanse. Misją Symmetrical jest bowiem przywrócenie społeczeństwu kontroli nad danymi oraz zwiększenie dostępności (ang. inclusiveness) kapitału na całym świecie.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

polsko-brytyjski-fintech-pozyskal-58-mln-zl-na-rozwoj